Anička nejen o Linuxu: darktable není linuxový Lightroom
Nemusím jistě opakovat tisíckrát uznanou pravdu, že Linuxu vedle her chybí k úspěchu právě produkty velkých korporací. Kdysi to byl balík Microsoft Office, za nějž již dnes pro většinu činností přijatelnou náhradu máme (Apache OpenOffice, LibreOffice). U her nemá smysl se zastavovat, snahy Valve ani tvůrců Wine zdaleka nestačí, jakkoli jsou skvělé a jsem za ně ráda. A pak tu máme obligátní AutoCAD, 3DS Max, Photoshop a jiné.
S Lightroomem se to má stejně jako s Photoshopem. Náhrada by se horko těžko dala poskládat kombinací mnoha open-source programů, ač by celku k dokonalosti stále hodně, hodně moc chybělo. Lightroom je podle mého někdejšího spolužáka skvělý právě v té kombinaci nástroje pro správu fotografií a mocného RAW editoru. Zatímco matematické schopnosti v exportu RAWu prý již řada programů v mnoha ohledech dohnala i předehnala, implementace algoritmů pro různé lokální úpravy a „s vyšší inteligencí pracující“ nástroje značně pokulhává a speciálně darktable pak pokulhává i v kvalitě či věrnosti výstupu. To, čeho lze v Lightroomu docílit rychle, jednoduše a efektivně, se v darktable často ani nelze dobrat, nebo jde o běh na delší trať.
Kamarádovi tak zkrátka pokaždé zvedají tlak i tep titulky článků, které darktable pasují do pozice „linuxového Lightroomu“. Komunita si dle něj hraje na něco víc a přitom to nemá zapotřebí. Naopak jí to škodí, bylo by lepší přizant si fakta a zaměřit úsilí správným směrem, například sjednocením všech slibných projektů jako darktable, Rawtherapee a Photivo.
Mě to připomíná můj odvěký boj s dvoupanelovými manažery. Gnome Commander, Krusader či cokoli jiného má vždy nějakou velkou mouchu, pro kterou jej nemohu pořádně používat. Proč mají open-source vývojáři potřebu tříštit své síly a dělat si své vlastní malé projekty, nikoli spolupracovat na jednom velkém? Možná je to právě tato diverzita, která vše posouvá kupředu rychleji a efektivněji. Jenže je to za cenu toho, že Linux prostě nemá a nikdy nebude mít svůj Photoshop, tedy pokud se jej Adobe nerozhodne portovat, nebo neudělá 100% shodnou HTML5/AJAX/WebGL verzi. Totéž platí pro Lightroom. Zbývá jediná naděje: Wine.