Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

7nm Apple A11X už v roce 2018 v novém iPadu

Přes různé zvěsti o tom, že v roce 2018 zůstane Apple u 10nm výrobního procesu, bude realita zajímavější. Dokončuje 7nm SoC A11X určený pro iPad 2018…
Apple A processor

Informace o nadcházejícím iPadu, který má být po letošním prvotním kroku zpět opět výraznějším posunem, postupně probublávají na povrch. Již víme, že novinka bude koncipovaná v designovém duchu iPhone X, takže vynechá tlačítko home, implementuje úzké okraje a technologii Face ID, která nahrazuje čtečku otisků prstů - a která snad do příštího roku bude vychytaná.

Oproti iPhone X ale iPad 2018 dostane výkonnější procesor, Apple A11X. Ten nevznikne na 10nm procesu jako v případě iPhonu, ale již na 7nm technologii. Zakázku už má jistou TSMC. Výroba A11X bude zahájena v prvním kvartálu 2018, snad spíše jeho začátku. Na jaře už by totiž nový iPad měl být na světě.

Charakteristiky 7nm procesu TSMC

A11X má disponovat celkem osmi procesorovými jádry, což by nebylo zase až tak překvapivé, kdyby mezi rychlá a úsporná nebyla rozdělena v silně nezvyklém poměru 3:5. Apple je v konfiguracích svých mobilních procesorů tradičně trochu svéhlavý (alespoň v tom smyslu, že se nestará o to, jaké konfigurace používají jeho konkurenti), takže i takto zvláštní kombinace možná je. Nicméně musíme brát v potaz, že informace jsou zatím neoficiálního charakteru, termín vydání poměrně vzdálený a lze tedy připustit určitý informační šum ohledně specifikací.

Zajímavé je ale i samotné sdělení ve věci zahájení sériové výroby na 7nm procesu TSMC. I když je každý proces do jisté míry unikátní, již několikrát se potvrdilo, že první čipy pro desktop vyráběné na novém procesu TSMC lze očekávat přibližně dva-tři kvartály po nasazení procesu Applem. Pokud tedy nenastane nějaká komplikace, nebo nebude problém v rentabilitě, je možné čekat, že první nemobilní 7nm čipy dorazí někdy v pozdním podzimu 2018, tedy za rok.

Tagy: 
Zdroje: 

Diskuse ke článku 7nm Apple A11X už v roce 2018 v novém iPadu

Středa, 22 Listopad 2017 - 13:39 | no-X | Neříkám, že to musí nebo nemůže být jakákoli...
Středa, 22 Listopad 2017 - 10:49 | Hrdina | Jakože by do toho AMD praštilo jo? Nic jinýho mě...
Středa, 22 Listopad 2017 - 10:27 | no-X | Apple s 16nm čipem TSMC šel na trh začátkem...
Středa, 22 Listopad 2017 - 10:11 | Hrdina | No to bych spíš zakončil tak, že za rok budou k...

Zobrazit diskusi