A15 nepřinese obvyklý nárůst výkonu, Applu došly mozky
Z představení SoC Apple A15 vypadlo několik obvyklých prvků. Apple jej nesrovnával s konkrétní konkurencí a nesrovnával jej ani s minulou generací, A14 z roku 2020. Namísto toho jsme se dozvěděli, že procesorový výkon A15 je o 40 % vyšší… jenže ve srovnání s A12 z roku 2018 (vůbec první generace 7nm SoC společnosti Apple; A13 byla druhá 7nm generace, A14 první 5nm, A15 je druhá 5nm).
Podle společnosti SemiAnalysis je důvodem, že se vývoj Applu dostal do skluzu, neboť nová procesorová generace nebyla včas dokončena (došlo k odkladu na rok 2022) a namísto ní v A15 našla loňská jádra s několika úpravami. Tedy to, čemu v x86 světě říkáme refresh.
Za samotným zpožděním vývoje pak má stát odliv mozků. Apple přišel v posledních letech o řadu špičkových procesorových architektů a inženýrů s dlouholetými zkušenostmi.
Gerard Williams III, Manu Gulati, John Bruno
Jednak jde o tým, který založil společnost Nuvia. Jen jeho vedení se skládá z trojice významných veteránů, jimiž jsou Gerard Williams III (ex-šéfarchitekt procesorového vývoje Applu, který získal zkušenosti v Intelu, Texas Instruments a v ARM), dále Manu Gulati (ex-SoC architekt Applu, dříve v 8x8 a IIT, AMD, Broadcom) a John Bruno (ex-systémový architekt Applu, dříve ATi, AMD, nakonec Google). O Nuvii, jen tak mimochodem, usiloval Qualcomm.
Jednak došlo k odlivu do startupu Rivos, který je obdobou Nuvie, ovšem nespoléhá na ARM architekturu, ale RISC-V. Jde však o neméně ambiciózní tým sestavený rovněž z ex-pracovníků Apple, (kteří mají zkušenosti i ze společností jako) Google, Marvell, Qualcomm, Intel a AMD. Zmínit můžeme jméno Brian Campbell (začal v SiByte zaměřeném na MIPS CPU, tuto firmu koupil Broadcom, kde Campbell pokračoval jako hlavní inženýr, poté pracoval v P. A. Semi jako ředitel vývoje, tuto společnost koupil Apple, kde Campbellův tým slavil velké úspěchy, v důsledku čehož byl Campbell povýšen na ředitele hardwarových technologií). Dále je to Mark Hayter (DEC, SiByte, starší manažer vývoje Broadcomu, vice-prezident pro hardware a architekturu systémů P. A. Semi, kterou koupil Apple; poté založil Agnilux následně odkoupený Googlem). Stejně tak v P. A. Semi dostal do Applu Tse-Yu Yeh (se zkušenostmi ze SiByte a Broadcom), který v něm poté působil jako ředitel vývoje a starší ředitel procesorového vývoje. Inženýry na nižších pozicích a pracovníky, kteří nepocházejí z Applu, můžeme s ohledem na téma protentokrát vynechat.
Apple tak přišel a stále přichází o řadu klíčových pracovníků. Pokud bychom měli hledat důvod, mohu nabídnout hypotézu vycházející ze sdělení pracovníka Nvidie, kterého nebudu jmenovat, podle něhož Apple za stejnou práci nabízí podstatně nižší platy než Nvidia, což zdůvodňuje (či omlouvá?) vyšší prestiží práce pro Apple.