Apple smazal statisíce aplikací z App Store, autorům vzkazuje: Buďte originální
Z Apple App Store zmizelo několik set tisíc aplikací. Důvodem jsou čistky ze strany Applu, jejichž účel je prostý: Vyčistit co nejvíce balastu. Mizí celkem tři skupiny položek: Jednak ty, jejichž skutečnou funkcí (pod zástěrkou jiné) je spam, jednak ty, které jsou ve své podstatě klony jiných aplikací a nakonec ty, které se podle Applu nikdy do App Store neměly dostat, protože nesplňují oficiální požadavky.
Jedním příkladem za všechny jsou klony hry Flappy Bird. Podobné aplikace vznikají opakovaně podle stále stejné šablony: Objeví se uživatelsky oblíbená aplikace (často hra) a ta je řadou „tvůrců“ obšlehnuta s minimálními až žádnými rozdíly (např. trochu odlišné uživatelské rozhraní nebo lehce upravená grafika), nahrána na App Store a (často) omylem stahována uživateli, kteří chtěli originál.
Apple těmto tvůrcům, jejichž díla z App Store odstranil, vzkazuje, aby přišli s vlastními nápady, nekopírovali již existující obsah App Store a nevytvářeli nové instance existujících aplikací kosmetickými změnami. Čímž krom zabordelení Store často porušují autorská práva tvůrce originálního obsahu.
V menší míře dochází také k odstranění obsahu, který je velmi starého data a který nebyl dlouhodobě nikým stažen. Postupně také mizí čistě 32bit aplikace; s iOS 11 již bude prostor pouze pro 64bit.
Tímto zásahem by se mohl inspirovat Microsoft, na jehož zanedbaný Windows Store si uživatelé dlouhodobě stěžují. Na druhou stranu každá společnost má pro obsah svých virtuálních obchodů trochu jiná pravidla a co učiní jeden, nemusí být vždy snadno a v souladu s pravidly realizovatelné pro druhého.