Apple uvádí M2: O 18 % výkonnější CPU, o 35 % rychlejší GPU
Apple nebyl příliš sdílný co do architektonických detailů, a tak předpokládané (ale Applem dosud nepotvrzené) údaje ponecháme s otazníkem.
SoC M2 narostl o 25 % tranzistorů (z 16 na 20 miliard). Zůstává zachována konfigurace čtyř velkých a čtyř malých procesorových jader. Velká jádra (Avalanche?) dostala 16MB L2 cache (namísto 12MB), u malých jader (Blizzard?) zůstala 4MB. Celkový výkon procesorových jader podle Applu narostl o 18 %.
Grafické jádro se architektonicky posunulo na „novou generaci“ („next-gen“), ovšem dále se dozvídáme pouze to, že funkčních bloků je o 25 % více, tedy počet stoupl z 8 na 10. Při zohlednění údajů o aritmetickém výkonu (2,6 -> 3,6 TFLOPS) můžeme odvodit, že taktovací frekvence vzrostla asi o 11 %. Celkový výkonnostní posun grafického jádra má podle Applu dosahovat 35 %.
Paměťový řadič nyní podporuje LPDDR5-6400, což oproti LPDDR4-4266 zvyšuje paměťovou propustnost o 47 % (68 GB/s -> 100 GB/s). Osazována bude 24GB konfigurace namísto 16GB (LPDDR5 čipy jsou dostupné i v kapacitách mimo mocniny dvou). Za pozornost stojí rozšířená multimediální podpora, kdy krom akcelerace 4K videa ve formátech h.264 a h.265 zvládá čip i 8K včetně ProRes, ProRes RAW.
Apple se tradičně chlubí vysokou energetickou efektivitou:
Zde Apple prezentuje 4× vyšší energetickou efektivitu oproti desetijádrovému procesoru pro mobilní PC. Drobným písmem je uvedeno, že použitý procesor je Intel Core i7-1255U. Jde o 15W Alder Lake se dvěma velkými a osmi malými jádry. Čtyřnásobná energetická efektivita se ale jeví jako poněkud nadsazená. Vzhledem k tomu, že energetická efektivita M2 má být o 18 % vyšší než u M1, přičemž M1 je podle nezávislých testů (Notebookcheck) 2,3× efektivnější než mobilní Alder Lake, dává 18 % posun potenciál k 2,74× náskoku M2 nad Alder Lake (Intel 7), 1,67× náskoku M2 nad M1 Pro (TSMC 5nm) a 1,79× náskoku M2 nad Zen 3+ (TSMC 6nm).
Určitou záhadou je výrobní proces. Apple hovoří o druhé generaci 5nm výroby. Redakce webu Anandtech se domnívá, že půjde o TSMC N5P (namísto TSMC N5). Připomeňme, že dlouhou dobu se mluvilo o použití 3nm procesu TSMC, v posledních měsících se objevily zprávy, že by půjde o 4nm proces (derivát 5nm výroby). Reálně nelze vyloučit ani tuto možnost. TSMC totiž velkým odběratelům nabízí jistou customizaci procesů a tam už je prakticky na zákazníkovi, jak bude výslednému procesu říkat. AMD hovoří o semi-custom 5nm procesu, Nvidia o na míru upraveném 4nm, Apple o druhé generaci 5nm výroby, ale teoreticky může jít o parametrově docela blízké technologie. Volba, zda se odběratel rozhodne pro 5nm nebo 4nm označení, může být spíš věcí marketingu. A ten se může rozhodovat podle toho, zda chce říct: „Koukej, zákazníku, máme pokročilejší [4nm] proces než konkurence“ nebo „Koukej, zákazníku, i s 5nm procesem dosahujeme vyšší energetické efektivity než konkurence“.
TZ Apple