Arc A730M: 90W mobilní GPU, které pošle do věčných lovišť integrovaná grafika
Intel vydal mobilní grafickou kartu Arc A730M. Jen pro některé trhy, jen pro některé partnery, zřejmě v omezeném množství, ale vydal. GPU prošlo několika nezávislými testy a ty jeho herní výkon staví řekněme plus mínus kolem GeForce RTX 3050M. Tedy podstatně níže, než s čím původně počítali výrobci notebooků i desktopových sestav, od nichž pocházely úniky o výkonu kolem GeForce RTX 3070 (Ti), v pesimističtějším případě kolem GeForce RTX 3060 Ti. Nakonec to tedy není ani úroveň GeForce RTX 3060(M).
Samozřejmě lze argumentovat, že třeba přijdou lepší ovladače (ovšem ani 10 % průměrného výkonu navíc by v tomto případě nehrálo roli a pro nějaký podstatnější posun díky ovladači nemáme precedens) a lze argumentovat i tím, že ještě nepřišly testy Arc A770M, který má namísto 3072 stream-procesory disponovat 4096. S ohledem absence jakýchkoli informací o dostupnosti tohoto modelu v kombinaci se zprávami o problematické energetické efektivitě je otázka, zda se vůbec v rozumném množství dostane na trh (málokterému výrobci se vyplatí dimenzovat šasí a chlazení, jaké se u GPU konkurentů Intelu používá pro high-endová řešení, aby se celý produkt s ohledem na výsledný herní výkon prodával za cenu nižšího mainstreamu).
Nyní tu tedy máme Arc A730M, o němž víme, že dosahuje výkonu někde kolem GeForce RTX 3050M, konzumuje kolem 90 wattů a výhledově by mohl být dostupný i na dalších trzích. Přesné informace nemáme k dispozici, ale řekněme, že někdy kolem srpna-září by mohl být k dostání i v Evropě.
Víme, že ve druhé polovině letošního roku dojde k vydání nové generace desktopových grafických karet AMD i Nvidie. Zatím to vypadá na říjen, ale obzvlášť informace o hardwaru Nvidie jsou aktuálně trochu na vodě a různé zdroje se dohadují a červenci (to je asi pasé), srpnu, září a říjnu. Prakticky s železnou pravidelností bývá následující lednový CES využit k ohlášení nové generace mobilních grafik. Vypuštění na trh následuje obvykle kolem kolem března (i dříve či později, podle toho, jaké události vydání ovlivní).
Na logickou konstrukci, že v případě výkonu Arc A730M na úrovni GeForce RTX 3050M bude na totální převálcování „high-endové“ grafiky Intelu stačit i low-end řady RTX 4000M, nejsou zapotřebí žádné interní informace, extrapolace nebo výpočty.
Poněkud zajímavější ale je, dáme-li si dohromady výkonnostní údaje Arc A730M a dosavadní zvěsti o APU příští generace, Phoenix. To bude rovněž bude představeno v lednu na CES 2023 a také se s ním počítá pro notebooky jara 2023.
Toto 5nm APU má být tvořeno osmi jádry Zen 4 v kombinaci s integrovanou grafikou architektonicky někde mezi RDNA 2 a RDNA 3. Právě o jejím výkonu se v minulých týdnech objevily údaje, které působí (na poměry integrované grafiky) až fantasticky.
Bylo by ale chybou nad nimi mávnout rukou. Připomeňme, že v roce 2017 AMD, firma pomalu nad krachem, překvapila výkonem první generace Zenu. Když se podařilo stabilizovat vývoj a výrobu procesorů, zaměřilo se vedení na grafické čipy a pár let poté jsme tu měli malý zázrak v podobě RDNA a nedlouho poté o něco větší zázrak v podobě RDNA 2. Dalším logickým krokem je tedy větší důraz na vývoj a výkon APU. Dá se říct, že takový první náznak už je na světě: Stávající APU Rembrandt podstatně zvýšilo energetickou efektivitu, takže je navzdory 6nm procesu (tj. 7nm proces + EUV) po stránce procesorové zátěže na úrovni Apple M1 Pro (5nm proces). Graficky pak přineslo až dvojnásobný výkonnostní posun.
Jeho nástupce, APU Phoenix, dostane použitím 5nm procesu prostor k dalšímu růstu. Proslýchá se, že se počet stream-procesorů rovnou zdvojnásobí (768->1536) a grafické jádro bude využívat prvky architektury RDNA 3, díky nimž se taktovací frekvence posune o dalších ~20 %. Aby takový posun nebrzdila datová propustnost, bude několik prvků zaměřeno i na ni. Krom rychlejších pamětí půjde o pokročilejší implementaci delta-komprese, zdvojnásobení grafické L2 cache a (volitelně?) přítomnost SLC cache snad prostřednictvím V-cache.
1536 stream-procesorů je o něco méně než 1792 na Radeonu RX 6600, ovšem při taktu o ~20 % vyšším by tento deficit měl být plus mínus kompenzován. Pokud AMD dostane do 35W APU grafiku o výkonu blízkému Radeonu RX 6600, pak pro informovaného zákazníka ztratí 90W Arc A730M poslední zbytky smyslu.
Chladiče notebooku vybaveného Arc A730M
Samozřejmě se nedá čekat, že APU o takové grafickém výkonu bude levné, ale ona kombinace samostatného výkonného procesoru a samostatné ~400mm² grafiky doplněná dvěma velkými chladiči rovněž není zadarmo.
Přestože tedy první generace mobilních grafik Intelu působí dost slabě, je možné, že již půl roku po zahájení celosvětových prodejů bude situace obzvlášť smutná, pokud se o top modelu budeme bavit nanejvýš jako o konkurenci integrované grafiky mobilního APU.