Areca ARC-1880IX-24
Kapitoly článků
Společnost Areca je už dnes na trhu dobře známá. Pochází z Tchaj-wanu kde byla založena v roce 1999 ve městě Taipei. Její specializací jsou právě produkty související s datovými úložišti, tedy různé NAS, SAN, SCSI a PCI řadiče, a produkty s tím související. U řadičů, z nichž se dnes budeme jednomu věnovat, využívá čipy od LSI, ke kterým se snaží přidávat vlastní přidanou hodnotu jak v podobě hardwarové implementace, tak v podpoře, kterou pro své produkty poskytuje.
Základní specifikace |
---|
Čipset: LSI 2108 800MHz |
Vyrovnávací paměť: 1x DIMM slot pro DDR2 ECC modul (maximálně 4GB) |
Konektory: 6 x SFF-8087, 1 x SFF-8088 |
Rozměry: 250 x 98,4 mm |
Podporované konfigurace: RAID 0, 1, 1E, 3, 5, 6, 10, 30, 50, 60, JBOD |
Maximální počet připojených disků: 128 |
Rozhraní karty: PCIe ×8 |
Podporované operační systémy: Windows 7/2008/Vista/XP/2003, Linux, FreeBSD, Solaris, Mac |
Tato karta má klasickou plnou velikost s výškou 94,4 mm. Většinu rozlohy zabírá pasivní chladič a slot pro vyrovnávací paměť. Ten je první specialitou, kterou se Areca na tomto řadiči chlubí. Vyrovnávací paměť totiž není pevně zabudovaná na kartě, ale je v klasickém DIMM slotu pro DDR2 moduly. My jsme měli řadič s paměťovým modulem 1 GB, ale lze použít až 4 GB. Podporovány jsou moduly ECC registered. Její velikost by měla mít vliv především při hromadných zápisech velkého množství dat.
Řada 1880 je první sérií řadičů od společnosti Areca, která podporuje 6Gbitové SATA/SAS pevné disky. Kromě spolupráce s rychlými serverovými SAS disky se tak nabízí i možnost využití nejnovějších SSD. K jejich propojení s řadičem je na kartě připraveno 6 interních SAS2 konektorů SFF-8087, které kromě přímého spojení s disky příslušným kabelem využijete například pro spojení s backplane serveru, do kterého řadič umístíte. Ty doplňuje jeden externí konektor SFF-8088, který naopak využijete při škálování s dalšími skříněmi plných disků, jako jsme vám například představili představovali minule. Za pomoci expanderů je možno tímto způsobem propojit řadič jedním kabelem až se 128 pevnými disky. Kromě externího SAS2 konektoru jsou na boční straně karty ještě ethernet konektor pro připojení ke vzdálené správě a RJ11 konektor na kterém je dostupné rozhraní (CLI) pro konfiguraci funkcí expanderu. Na samotné kartě je pak ještě I2C konektor a výstupy pro informační diody, které hlásí chyby nebo diskovou aktivitu. Tyto „diodové“ informace jsou ale jinak přenášeny přímo v SAS2 kabelech, jak je obvyklé.
Pod pasivním chladičem je schovaný čipset LSI SAS2108, který se stará o veškeré výpočty při tvorbě a komunikaci s RAID. Díky tomu není žádná zátěž přenášena na procesor a ten tak není ani při velkém vytížení jakkoliv negativně ovlivněn. Na druhou stranu při dnešních výkonných mnohojádrových procesorech už nebývá s nedostatkem výkonu většinou problém jako dříve.
Podporované operační systémy jsou Windows 7/2008/Vista/XP/2003, Linux, FreeBSD, Solaris a Mac, k nimž dostanete od výrobce ovladače. Z linuxových distribucí jsou připraveny instalační balíčky pro Red Hat a SuSE Linux, pro ostatní jsou pak k dispozici zdrojové kódy ke kompilaci.