ASRock H77 Pro4/MVP: vyplatí se Lucid Virtu?
Kapitoly článků
Měření spotřeby
Měření spotřeby proběhlo formou odměření příkonu celé sestavy wattmetrem Voltcraft Energy Monitor 3000 vždy po několika minutách pro ustálení. Odečtena byla nejvyšší špičková hodnota, která naskakovala. Kompletní konfigurace je následující:
- ASRock H77 Pro4/MVP
- Intel Core i5-3450 + Akasa Nero 3
- Gigabyte GTX 560 1 GB
- Kingston HyperX Red 2×4 GB DDR3-1600
- Seagate Barracuda 7200.12 500 GB, Crucial M4 64 GB, Sony Optiarc AD-7280S
- ventilátor Nexus 12 cm 4×, Fractal Design 12 cm 2× (z Define R3, zpomalený), Fractal Design 14 cm
- zdroj OCZ ZS 550 W
V IDLE se ukázalo to, co jsem již zmínil na začátku – rozdíl mezi tím, jestli je použit i-mode či d-mode, neexistuje. Moderní grafické karty obou hlavních výrobců využívají různých technik pro snížení spotřeby při nevyužívání zcela automaticky a při sezení v systému běží vždy na minimum bez ohledu na nějaké Virtu. Ať si, nebo spíše zákazníkům, Lucid nalhává cokoli, níž už to nejde, alespoň ne dokud nepřijde desktopová varianta Optimu a jeho protějšku Power Express od AMD tak, aby dedikované karty šlo vypnout úplně. To se ovšem opět obejde bez Virtu.
Přehrávání videa ukazuje jen to, že je lepší používat na něj integrované grafické jádro, ale těch pár wattů už nikoho nevytrhne, rozhodně ne za cenu přendávání kabelu a možnosti poškození konektoru. Snad jedině používat dva vstupy na monitoru, ale koho to baví…
Maximální spotřeba systému (zátěž OCCT Power Supply plus HD Tune na diskové jednotky) dosáhla 240 W.
Závěr
Celkově neberte moje výsledky jako žádné dogma, situaci hlavně v oblasti Intelu jsem nějaký pátek nesledoval a Virtu prostě za ten rok nezaznamenal, dokud se mi to nedostalo do ruky. Neříkám, že jsem se tedy v této problematice stal odborníkem, na druhou stranu jsem tomu nejspíš věnoval víc úsilí než převážná většina zákazníků, kteří by Virtu mohli ke své základní desce dostat, ať už v jakékoli podobě.
V podstatě jediným přínosem se ukázala být virtualiazce grafických jader, která umožňuje připojit víc monitorů a mít je synchronizovány. Snad, vyzkoušeno to nemám. Stejně tak ale můžete použít i Eyefinity, kde to vyzkoušené je, že. Navíc jestli nebudete mít štěstí, spousta her se vám ani nerozjede když Virtu poběží.
U ostatních technologií jsem jednoznačně neprokázal, že jsou na nic, na druhou stranu jsem ani tak nějak nezískal dojem, že jsou k něčemu. Jestli to dostanete k nějaké desce zadarmo, proč si nepohrát. Rozhodně bych ale nešel do dražší a jinak stejné desky jen proto, že má licenci na Virtu, to se rozhodně nevyplatí. To spíše za stejnou cenu desku bez Virtu a nějakou HW výbavou navíc.
Samotná deska ASRock Pro4/MVP se ukázala být na svou cenu rozumně hodnotná. Krom horších výrobních standardů netrpí žádným vyloženým neduhem. Do mínusů bych každopádně dal FireWire, možná ho měl ASRock osadit namísto licencování toho Virtu paskvilu. Také úzká hrdla u řadičů by se dělat neměla, ať se výrobci naučí, že čím víc proužků, tím víc to opravdu Adidas nebude. Osobně bych ještě uvítal paralelní port, konektor pro disketovou mechaniku a UATA, ale to jsem dnes v menšině, takže to neuvedu jako zápor. Desku tak mohu s klidem doporučit.
Klady |
+ rozumná cena + postačující počet konektorů pro ventilátory |
---|---|
Zápory |
− horší standardy dílenského zpracování − úzká hrdla na řadičích |
Pohlídejte si… |
/?\ Virtu /?\ Chybějící FireWire, UATA, FDD, paralelní port |