Athlon 64 X2 v testech na internetu
Kapitoly článků
Spotřeba
U Athlonů 64 a 64 X2 se na webu AnandTech nejprve podívali na spotřebu v klidu a při zatížení. Dle očekávání si cucnou dvoujádrové procesory více než jednojádrové, příjemně však překvapilo, že dvoujádrové chtějí méně než někdejší jednojádrové vyráběné starší 130nm technologií (připomeňme, že dvoujádrové už jsou 90nm). Všechny tři testované procesory byly taktovány na stejné frekvenci se stejným množstvím L2 cache na jádro a spotřeba je samozřejmě za celý systém (nejde jen o samotný procesor).
Komprese dat: WinZip a WinRAR
Z AnandTechu se ještě podíváme na test komprese dat WinZIPem a WinRARem, mezi těmito testy bývají často zajímavé rozdíly.
Mezi výsledky testu s Athlony 64 X2 je zajímavé, jak si vede Pentium Extreme Edition 840 (dvoujádrový procesor s HyperThreadingem). Opět se naskýtá otázka, zda si za „relativní neúspěch“ zejména vzhledem k Pentiu D 840 (dvoujádrový bez HT) může sám, nebo je vina na straně operačního systému (či softwaru).
Na testu s WinRARem je krásně vidět, že druhé jádro v tomto případě nic neřeší. Stejné frekvence a L2 cache procesorů dělají stejné výsledky. Jednoznačně tak musí kralovat Athlon 64 FX-55.
Multitasking
Velmi zajímavě vyšly některé testy, které provedli na serveru [H]ard|OCP. Provedli zde nejprve „Video Stress Test“ ve hře „Counter Strike: Source“, ve kterém dopadly všechny testované procesory stejně. Jmenovitě šlo o Athlon 64 4000+, Athlon 64 X2 4800+ (oba 2,4 GHz a 1 MB L2 cache na jádro), Pentium 4 3,2 GHz (neuvádí, zda 540 či 640) a Pentium Extreme Edition 840(3,2 GHz s HT). Testy dopadly stejně proto, že limitem zde byla v podstatě propustnost grafické karty a nezáleželo příliš na použitém procesoru.
Pak provedli dva testy: kódování videa do DivX a WMV formátu, přičemž zároveň běžel i zmíněný Video Stress Test. V něm se pak sledoval počet zpracovaných snímků za sekundu a výsledky už jsou o poznání zajímavější:
„Za stálého míchání“, tedy kódování videa do DivX či WMV se Video Stress test rapidně zpomalí s jednojádrovým Athlonem 64, Pentiu 4 na 3,2 GHz kódování na pozadí vadí o poznání méně. S dvoujádrovými procesory od obou firem to však téměř ani nehnulo, přičemž Pentium Extreme Edition 840 s HyperThreadingem se zpomalil nejméně. Hodláte-li takto zatěžovat PC, dvoujádrový procesor rozhodně užijete.