Aurora ani napodruhé nesesadila Frontier z Top500, Intel si našel jiný benchmark
Superpočítač Aurora se poprvé objevil v žebříčku Top500 loni v listopadu. Protože je žebříček aktualizován s půlroční periodou, objevuje se v aktuální verzi podruhé. Loni bylo pro Intel poměrně nepříjemnou skutečností, že si Aurora neodnesla první místo, neboť papírově by na něj mít měla. Superpočítač měl totiž dosahovat teoretického výkonu až 2,4 EFLOPS (FP64), přičemž do té doby nejvýkonnější Frontier s hardwarem AMD, který si prvenství drží již čtvrté pololetí, má teoretické maximum 2 EFLOPS (přičemž i tím jde nad původně avizovaných 1,5 EFLOPS a smluvní 1 EFLOPS).
V loňském žebříčku dosahovala Aurora v klíčovém testu Rmax výkonu 585 PFLOPS, zatímco starší Frontier 1194 PFLOPS. Po půl roce a optimalizacích, které umožnily efektivní zapojení dalších uzlů, dosahuje Aurora 1012 PFLOPS a Frontier 1206 PFLOPS. Frontier zůstává nejen neporažen, ale stále si drží solidní náskok téměř 20 % nad Aurorou.
Přestože je Aurora pomalejší, dosahuje ve stejné zátěži o 70 % vyšší spotřeby (38 698 kW oproti 22 786 kW u Frontier). Frontier nepřekonala ani v dílčím testu HPCG, kde si první příčku dlouhodobě drží superpočítač Fugaku (16 005 TFLOPS). Druhé místo patří Frontieru (14 054 TFLOPS) a třetí místo, s necelými 40 % výkonu Frontieru (5 613 TFLOPS) patří Auroře.
Třetí z žebříků webu Top500.org, tzv. Green500, počítá poměr výkonu a spotřeby. Ani co do energetické efektivity nedopadá Aurora příliš dobře. Skončila na 42. místě, což je pod průměrem systémů postavených na akcelerátorech Nvidia A100 (2020). Frontier zabírá 7. a 13. místo. Na přední příčky se nově dostávají systémy na bázi Nvidia Hopper, zejména v podobě GH200 Superchip, což je kombinace GPU Hopper / H100 a ARM CPU Grace. Těch je v žebříčku celkem 7 z nich 4 vycházejí energeticky lépe než Frontier TDS, tři hůř než Frontier TDS.
Protože Intelu takové výsledky zjevně nevyhovovaly, v prezentaci, kterou si připravil na aktuální ISC High Performance konferenci, Green500 vynechal zcela a čísla okořenil výsledky nepříliš známého žebříčku HPL-MxP, který dle vlastních slov vede:
Web HPL-MxP totiž nebyl dosud aktualizován o nejnovější výsledky (které předkládá Intel), takže oficiálně zůstává v platnosti listopadový žebříček, v jehož čele stojí Frontier (do vydání tohoto textu nebyl novější výsledek vyvěšen):
HPL-MxP má odrážet sbližování HPC a AI zátěží a testovat soustavami lineárních rovnic pomocí nových algoritmů se smíšenou přesností. Problém tohoto žebříčku je, že není příliš známý a rozšířený, takže jím není otestována většina existujících superpočítačů. Ještě na jaře 2021 obsahoval všeho všudy 11 výsledků, na jaře 2022 stoupl na 20 a nedlouho poté se rozšířil na 26 příček, které obsahuje doposud. K 500 položkám Top500 tak má poměrně daleko.
Intel má na druhou stranu štěstí, že rozbíhání systému El Capitan bylo pomalejší, než se očekávalo a nestihlo uzávěrku letošního jarního žebříčku. Do žebříčku se tak dostal pouze výsledek jednoho samostatného racku, který v Top500 s 19,65 TFLOPS obsadil 46 místo. Počet racků finální konfigurace zatím nebyl zveřejněn. Pro hrubou představu: Frontier tvoří 74 racků. V případě El Capitan jich lze očekávat více, i při ~65 by však dosáhl prvního místa, jehož obsazení se ale nejspíš dočká až v podzimním vydání.