Bill Gates i Satya Nadella byli proti koupi Nokie
Potenciální koupě Nokie byla v Microsoftu vnímána jako krok, který by ze softwarové společnosti udělal hardwarovou (respektive kombinovanou) firmu. Bez ohledu na myši, klávesnice, herní konzole, tablety a další hardware, který byl v nabídce, spatřovalo vedení strategické těžiště v softwaru a nechtělo se mu na tom moc měnit. Možná v tom hrála určitou roli špatná zkušenost s tablety Surface, o které nejen že zprvu nebyl zájem, ale navíc jejich vydání pohněvalo celou řadu výrobců hardwaru, kteří do té doby Microsoft vnímali jako symbionta.. Z partnera, který jejich hardware doplňoval žádaným softwarem, se přes noc stal konkurent.
Bill Gates ani Satya Nadella proto o spojení s Nokií nechtěli slyšet a plány s transformací Microsoftu ve výrobce hardwaru Steveu Ballmerovi dlouho rozmlouvali. Ten si ale svůj záměr nakonec dokázal prosadit a k akvizici Nokie došlo.
S odstupem několika kvartálů ale přinejmenším Nadella změnil názor a Ballmerovy kroky hodnotí pozitivně - alespoň navenek: „Nokia je mobilním specialistou - od hardwaru, softwaru, designu až po zavedený celosvětový distribuční řetězec a napojení na celý mobilní trh. Microsoft vykročil správným směrem.“
Nokia, byť prodává i telefony s jinými operačními systémy, nabízí především modely vybavené systémem Windows Phone, čímž si chce Microsoft upevnit postavení na trhu (někteří analytici to vnímají jako vykročení směrem Applu). V poslední době se k nasazení Windows Phone na svých produktech mimo Nokii odhodlalo devět firem, mezi nimi i Foxconn, Lenovo, LG nebo ZTE. Výrobce se oslovit podařilo - zda budou mít Windos Phone stejný úspěch i u zákazníků, prozradí až s odstupem času průzkumy trhu.