BIOS
Kapitoly článků
BIOS notebooku je velmi podobný tomu, co na svých základních deskách používá společnost Asustek. My se spolu podávejme na ta zajímavější zákoutí jeho nabídky.
Advanced záložka skrývá nejdůležitější nastavení.
Třeba nastavování parametrů procesoru, jeho sběrnice a uspávání.
V čipsetu je přítomno skutečně mnoho připojení pro datová zařízení, využita jsou samozřejmě pouze dvě, po jednom pro pevný disk a DVD vypalovačku.
Jedním z klíčových nastavení také bude teplota, při které se spíná ventilátor. My jsme veškerá měření prováděli při základním nastavení 55 °C, ale samozřejmě jsme si vyzkoušeli i 65 °C (ale o tom až příště v souvislosti s měřeními teplot a hlučnosti).
Anti-Theft
Speciální položkou je Anti-theft ochrana notebooku proti odcizení. Ta využívá hardwarové čidlo detekující pohyb notebooku s nastavitelnou ciltivostí. Pokud by vám tedy nějaký lapka chtěl odcizit notebook, čeká ho v případě, že jste předtím aktivovali anti-theft, poměrně nemilé překvapení.
V BIOSu je potřeba ochranu nejprve aktivovat, což je mimochodem jeden z důvodů, proč číst manuály. Ono to totiž chtělo heslo a teprve až PDFko od notebooku ukrývalo vtipnou informaci, že přednastavené heslo je ab1234. To samozřejmě ihned poté můžete změnit a je to velmi dobrý nápad, přes toto heslo se pak pod Windows aktivuje i deaktivuje tento systém chránící noteboook před chmatáky, ale … více až za pár dnů, stačí, když vás dnes jen namlsáme :-).
Při startu lze klávesou F12 vyvolat Boot menu, kde lze volit mezi diskem, optickou mechanikou a případnými dalšími v USB připojenými zařízeními (flashka atd.).
Pevný disk lze chránit heslem.