APU Bristol Ridge umí double precision rychleji než Nvidia Titan X
APU Bristol Ridge je renovovaná varianta APU Carrizo, která zvládá vyšší takty, disponuje vylepšeným řízením spotřeby a především je (respektive brzy bude) dostupná i pro socket AM4. Původní Carrizo bylo dostupné jen v noteboocích. Možná si vzpomenete, že většina výrobců navíc osazovala tyto modely paměťovými moduly jen jednokanálově, čímž degradovala výkon integrované grafiky. To samozřejmě bude v případě Bristol Ridge pro desktop, kde je osazení pamětmi v režii uživatele, minulostí.
První test modelu A10-9700 ukázal, o kolik se výkon při dvoukanálovém osazení pamětí může zvýšit. Před hodnocením grafického výkonu je třeba zdůraznit, že Bristol Ridge A10-9700 není nejvýkonnějším modelem. Aktivních má jen 384 stream-procesorů z celkových 512 a GPU běží na maximálně 1029 MHz oproti plným 1108 MHz. Ve srovnání s top modelem tedy nabízí zhruba 2/3 výpočetního potenciálu.
APU Bristol Ridge A10-9700 s 384 stream-procesory se drží v těsném závěsu za APU Godavari s plnými 512 stream-procesory. Lze předpokládat, že Bristol Ridge A12-9800 s 512 stream-procesory na plných taktech bude atakovat pozici nejvýkonnější integrované grafiky procesoru Core i7-5775C, tedy Intel Iris Pro Graphics 6200 se 128MB eDRAM. Zda či o kolik ji překoná, bude samozřejmě věcí dalších recenzí. Co se týče výkonnostního odstupu APU v jednokanálovém a dvoukanálovém osazení, znamená využití obou kanálů nárůst FPS o více než 2/3. Právě o tento výkon ukrátili výrobci notebooků původní Carrizo.
Krom herních výsledků a rozdílů výkonu při různém osazení paměti odhalila německá redakce ještě jednu zajímavost. V testu AIDA GPU Benchmark se ukázalo, že integrovaná grafika Bristol Ridge zvládá výpočty v double-precision (FP64) v polovičním výkonu oproti single precision (FP32). Nekoná se tedy žádné krácení v poměru 1/16, 1/24 nebo 1/32, jak je obvyklé, ale hardware zvládá poměr 1/2 a softwarově to není omezeno. Jde o poměrně zvláštní situaci, protože díky tomu Bristol Ridge A12-9800 nabídne 567 GFLOPS DP, zatímco Nvidia Titan X jakožto konkurenční grafický top model pro desktop dosahuje 343 GFLOPS DP. Ani ve stávající nabídce AMD nenajdete grafickou kartu pro desktop, která by takový výkon v DP nabídla. Radeon Fury X dosahuje 538 GFLOPS DP, čímž se malému APU jen blíží. Pro překonání by bylo třeba sáhnout po starších modelech - buďto Radeonu R9 290X (704 GFLOPS) nebo R9 390X (739 GFLOPS).
Nejlépe ovšem po Radeonu HD 7970, který v tomto ohledu nabízel nejvíce (947 GFLOPS či 1075 GFLOPS pro tzv. GHz Edition). V portfoliu Nvidie je doposud nejvýkonnějším DP čipem pro desktop GeForce GTX Titan z původní keplerové generace. Pokud přimhouříme oči nad tím, že výrobce opakovaně měnil názor na to, zda jde o herní nebo výpočetní produkt a zařazení do desktopu může být trochu ošemetné, pak první keplerový Titan nabízel až 1500 GFLOPS a druhá keplerová verze s přízviskem Black až 1707 GFLOPS. Srovnání s keplerovou generací i Radeony HD 7000 je ale spíše papírové, v obou případech už jde o letité produkty a architektury, které mají oproti současnému hardwaru ve výpočetní sféře omezenější možnosti využití.
I když nelže čekat, že by někdo začal na APU Bristol Ridge stavět superpočítače, výkon v DP přesahující půl TFLOPS není v současnosti úplně snadno dostupná věc a zvlášť v cenové relaci low-endu jde o nevídaný prvek, který by mohl oslovit různé experimentátory.