Exkluzivně: Bývalý marketingový šéf AMD šíří zkreslené specifikace Vegy
A co teprve když zjistíte, že článek pro analytickou firmu napsal… Ale pěkně postupně. Forbes odpublikoval dvoustránkový rozbor situace z ISC17. V něm se věnoval profesionálním / výpočetním produktům různých firem a s ohledem na aktuální množství novinek také produktům AMD. Řeč došla i na grafické jádro Vega:
Česky: „Všimněte si, že nadcházející grafická jádra Vega od AMD nepodporují nativní double-precision floating point a ECC paměti, což je průšvih v případě většiny (ale ne všech) HPC úloh.“
Pokud si pamatujete na vydání architektury GCN a Radeonu HD 7970, které proběhlo 22. prosince 2011, pak se možná divíte i ušima. AMD tehdy tolikrát zdůrazňovala, že architektura GCN a tedy i všechny čipy, které na ní vzniknou, podporuje double-precision (FP64) nativně, že by se mohlo zdát až nepředstavitelné, že by někdo mohl přijít s opačným tvrzením. Můžeme si připomenout krátký úryvek z našeho článku vydaného v roce 2011:
Architektura GCN podporuje DP (double precision) nativně. I v případě, že pro DP není konkrétní čip nijak optimalizovaný, jej může provádět 1/16 SP výkonu. Dále architektura umožňuje podporu DP v 1/2 nebo 1/4 výkonu. |
Nemá smysl začínat spekulace, zda se od té doby nemohlo něco změnit. Nemohlo a nezměnilo - jde o základní prvek architektury, který navíc AMD výslovně potvrdila i v případě specifikací Vegy. Ta, stejně jako všechny ostatní generace GCN, nabízí nativní podporu pro double precision v poměru 1/16:
The MI25 also provides 768 GFLOPS peak double precision (FP64) at 1/16th rate. |
Podobně tak konstatování, že Vega nepodporuje ECC paměti, je poněkud zvláštní, když už přes týden visí na webu AMD oficiální specifikace, které uvádějí opak:
16GB ultra high-bandwidth HBM2 ECC GPU memory. |
Je tedy jasné, jaká je realita. Méně jasné je, proč Forbes ve článku předkládá opak. Redakce Forbes ale není autorem rozboru, tím je profesionální analytická společnost Moor Insights and Strategy. Aby to bylo ještě zajímavější, článek pro Moor Insights and Strategy připravil Karl Freund, který pro tuto společnost zpracovává segment HPC a strojového učení. Nu a třešinkou na dortu je pak skutečnost, že Karl Freund donedávna pracoval pro AMD jako marketingový vice-prezident.
Spekulace, proč bývalý marketingový šéf AMD šíří nepravdivé informace o produktech svého předchozího zaměstnavatele, přenecháme kuloárním diskusím.