CeBIT 2005: Hybrid DVD-RW, DVD-R DL
Hybrid DVD-RW
Podobnou věc jsme tu už měli, vzpomínáte? Už v roce 1999 přišel Kodak s CD-PROM, v roce 2003 pak firma Optical Disc Corporation představila CDR-ROM a od loňska taková média vyrábí Ricoh. Jak jste asi pochopili, šlo o CD-R kombinované s CD-ROM. Na letošním Cebitu bylo k vidění analogické médium zvané Hybrid DVD-RW. Část je určena pouze pro čtení (ROM), část pak pro zápis i mazání (RW). To je oproti kombinovaným CD rozdíl, tam se vždy počítalo s CD-R.
Jak vidíte, záznam začíná jako ROM a přepisovatelná část se nachází u okraje. Jeho velikost je možné měnit podle požadavků. RW část je navíc kompatibilní s Content Protection for Recordable Media (CPRM). Možnosti využití se naskýtají všelijaké. Od ochrany autorsky chráněného obsahu (při použití v počítači), přes hry (ukládání skóre, nastavení, pozic atp.), až po bezpečné obchodování v e-shopech, kde by na něm byly zaznamenány osobní údaje o uživateli.
Je ale zřejmé, že k využití RW části bude nutná speciální aplikace, která se dostane za ROM oblast. Otázkou ale zůstává, zda náhodou nebude třeba nutné i poupravit firmware, aby se mechanika nebránila vyrazit za hranici kterou jí vytyčil Lead-In. V praxi pak taková média vypadají takto:
DVD-R DL
Další technologií, která je ale mnohem zajímavější, než hybrid DVD-RW, byl formát DVD-R DL.
Jak schéma struktury napovídá, nachází se mezi oběma vrstvami jedna poloprůsvitná. Zajímavá jsou také měření (obrázek vpravo), která ukazují, že druhá vrstva má jen o málo nižší odrazivost než první (19,5 % : 17,3 %). Jitter je dokonce o něco nižší. Pro zápis do první vrstvy je třeba výkonu laseru 13 mW a do druhé o pět více, tedy 18 mW.
Na DVD-R DL se dá zapisovat jak DAO, tak multisession. V praxi vám to předvedme ve speciálním článku i s DVD+R DL.
Základní specifikace DVD-R DL
|
Zde je třeba doplnit srovnání s DVD+R DL. Jeho odrazivost je stejná (18 %) a jitter o něco vyšší (9 %). Výkon laseru při zápisu rychlostí 2,4× je < 30 mW. Výkon 18 mW pro DVD-R DL je asi udán pro rychlost 1×, to se ani na Cebitu zjistit nepodařilo.
DVD-R/RW média
|
|
- Fuji Film: DVD-RW 2×; DVD-R 8×, 16×
- JVC: DVD-RW: 6×; DVD-RW 8cm 2×; DVD-R 8×, 16×; DVD-R 8cm 4×; DVD-R DL 4×
- LeadData: DVD-R 16×
- Maxell: DVD-RW 2×; DVD-RW 8cm 2×; DVD-R 4×, 8×; DVD-R 8cm
- Moser Baer: DVD-R 4×
- Prodisc: DVD-RW 6×; DVD-R 16×; DVD-R DL 4×
- Ritek: DVD-RW 4×; DVD-R 8×; DVD-R DL 4×
- Sony: DVD-RW 2×; DVD-R 8×, 16×
- Taiyo Yuden: DVD-R 16×
- TDK: DVD-RW 6×; DVD-RW 8cm 2×; DVD-R 16×; DVD-R 8cm 2×; DVD-R DL 4×
- Verbatim: DVD-RW 6×; DVD-RW 8cm 2×; DVD-R 16×; DVD-R DL 4× (jen v popisu)
Zajímavý výčet měla výstavka členů, výrobců DVD médií z party RWPPI. Dalo by se říci, že v té době to byl ucelený přehled všech předních výrobců DVD-R/RW médií. Tak třeba DVD-R DL předvedly jen firmy JVC, Prodisc (!), Ritek, TDK a Verbatim (ta, pravda, jen v popisku, ale jak jste viděli, jejich médium jsme už přidali i do naší databáze). Některé firmy mě zase překvapily absencí rychlejších médií. Moser Baer tam měl jen DVD-R 4×, FujiFilm jen DVD-RW 2×, stejně jako Maxell nebo Sony. Dnes, o pár týdnů později, by tam již jistě přibyly další novinky.
Součástí stánku byla i malá výstavka stolních zařízení vypalujících na DVD-R/RW včetně jedné digitální kamery, ale exponáty nebyly žádnými novinkami, proto vám je ani neukážeme.