CeBIT 2005: Serverové desky u Tyanu
O Tyanu je poslední dobou poměrně slyšet hlavně kvůli základním deskám pro Opterony. Začneme tedy u nich a nejprve se podíváme na model pro pracovní stanice, který je postaven na kombinaci čipů nVidia nForce Pro 2200, nForce Pro 2050 a AMD 8131. Jde o dvouopteronovou desku s podporou dvou plnotučných PCI Express ×16 slotů, které samozřejmě nabízí podporu SLI. AMD 8131 je potom chip nazývaný též HyperTransport - PCI-X 2.0 tunel. Na třetím obrázku níže je velice podobný mainboard, hlavní rozdíl je v absenci nForce Pro 2050, takže ačkoliv má také dva PCI Express ×16 sloty, jde pouze o sloty „polotučné“ (tj. každý má připojeno 8 PCI Express linek). Další zobrazená deska je vlastně tatáž deska upravená tak, aby ji bylo možné dát do 1U rackových serverových skříní. A na posledním obrázku vám mohu nabídnout základní desku určenou pro pracovní stanice, tentokráte již s chipsetem nForce4 podporující Athlony 64.
U základní desky pro 1U rackové serverové skříně si můžete vlevo nahoře (mezi PCI-X a PCI Express sloty) všimnout speciálního konektoru, který vypadá jako běžný SO-DIMM konektor. Do něj se dají použít speciální karty s řadiči, které firma Tyan nabízí pod názvy Taro. Idea za touto myšlenkou je taková, že je přeci neekonomické vyrábět různé základní desky, které se od sebe liší pouze řadičem, který může být na SCSI, nebo SerialATA. Namísto toho je lepší poskytnout jeden typ desky a nechat na zákazníkovi, aby si vybral, jakou z těchto karet chce použít. Navíc to také přináší možnost jednoduššího upgradu, kdy při výměně diskového subsystému (například proto, že SerialATA disky již nebudou výkonově dostačovat) není nutné měnit celou základní desku. Samozřejmě, u běžných základních desek stačí použít řadič do PCI(-X), nebo PCI Express slotu, ale 1U serverů je takovéto řešení značně komplikované, protože se server musí na výšku vejít do 4,45 cm. Firma Tyan má v nabídce moduly se SCSI řadičem a to jedno i dvoukanálovým, SerialATA a to ať už s rychlostí 1,5 Gb/s, nebo nově už i s rychlostí 3 Gb/s. Na posledním obrázku můžete vidět, jak takový Taro modul vypadá již v hotovém systému.
Abychom si však nemysleli, že firma Tyan je pouze o základních deskách pro AMD platformu, tak samozřejmě byly vystavovány řešení pro Intel procesory Xeon a Pentium 4.
Nejzajímavějším vystaveným kouskem byl ale bezesporu osmiprocesorový systém postavený na základní desce Tyan Thunder K8QW. Ta vypadá na první pohled jako obyčejná čtyřprocesorová deska s chipsetem nVidia nForce4 a AMD 8131, ale neobyčejné jsou na ní konektory, jeden mezi vrchními Opterony a další mezi spodními. Tento HTX konektor slouží na propojení základní desky s přídavnou, na které jsou další čtyři patice na Opterony (na druhém obrázku). Do každého z těchto konektorů je vlastně pouze vyveden jeden HyperTransport, takže slouží k přímému propojení procesorů mezi sebou. Přídavná deska má na sobě stejné konektory, pouze jsou umístěné na zadní straně, takže jsme si nechali předvést, jak vypadá z druhé strany navíc s nainstalovanými propojovacími destičkami. A na závěr se můžete podívat, jak vypadá takový osmiprocesorový systém v serverové skříni.