CeBIT 2006: Intel uvádí dvoujádrové LV Xeony Sossaman
Jak již bylo v úvodu zmíněno a jak už určitě víte z našich starších zpráv, Xeon LV „Sossaman“ je pokrevním bratrem mobilního procesoru „Yonah“ neboli Core Duo. Jeho spotřeba (TDP neboli Thermal Design Power) je proto sympaticky nízká, Intel udává 31 W. Uváděny jsou dva modely, jeden na 2 a jeden na 1,66 GHz. Každé jádro má svých 32 kB instrukční a datové L1 cache a obě jádra sdílejí, stejně jako u Yonahu, 2 MB L2 cache. Sběrnice procesoru je 667 MHz a jako „podvozek“ slouží čipset „Lindenhurst“ neboli E7520. Tyto Xeony nemají modelová čísla a chybí jim spousta zajímavých technologií, z nichž asi nejvíce by vám mohlo chybět 64bitové rozšíření EM64T (budete si muset vystačit s 36bitovým adresováním a podporou nejvýše 16 GB paměti) a možná i IVT (Intel Virtualization Technology).
|
Na jedné z tiskových konferencí firmy Intel na CeBITu předváděli její zástupci rozdíl mezi dvoujádrovými Xeony s jádrem Paxville a právě Sossaman. Dva servery podobné sestavy s odlišnými procesory připojili k měřícímu přístroji a ten do vedlejšího notebooku, kde se ukazovaly naměřené hodnoty (a ty se pak přenášely na plátno). Šlo o klasický CineBench, který umí využívat více jader včetně HyperThreadingu. Dva Paxville Xeony tedy představovaly celkem osm vláken, dva Sossamany dávaly dohromady čtyři vlákna (neboť Sossaman nemá HyperThreading, vlastně s architekturou NetBurst už má pramálo společného).
Spuštění Cinebenche samozřejmě zatížilo obě sestavy na maximum, takže vyletěla i spotřeba. Jak to vypadalo, vidíte níže (CH1 je server s Paxvilly, CH2 se Sossamany):
A jak to dopadlo? Asi takto:
|
Sossaman na frekvenci o 800 MHz nižší zvládl výpočet rychleji než Paxville, který navíc za svou práci chtěl podstatně více zaplaceno.Podívejme se na ceny těchto nových LV Xeonů DP ve srovnání s 2,8GHz Paxvillem. S ohledem na výše uvedené výsledky netřeba dalšího komentáře.
|
Na závěr už jen pár obrázků, které jsme pořídili u firmy SuperMicro, kde byly k vidění jednak samotné základní desky a také onen „Sossaman“.