CeBIT 2012: desky ASRock s čipsety Intel 7. řady
Z77 v mini ITX provedení
Tuto desku si dovolíme prohlásit za asi nejzajímavější z těch pro "běžné smrtelníky". Čipset Z77 je něčím, co nás čeká v brzké době a co si vedle současných procesorů Sandy Bridge bude rozumět i s Ivy Bridge. Deska ASRock Z77E-ITX nese šestifázové napájení doprovázené japonskými polymerovými kondenzátory a podporuje paměti až do rychlosti DDR3-2800+ (v OC režimu) a kapacity 16 GB. Je zde přítomen jediný velký PCI Express ×16 slot, v závislosti na CPU verze 2.0, nebo 3.0. Doprovází jej miniPCI Express 2.0 ×1 pro kartičky typu WiFi.
Z dalšího nechybí po dvou 6,0Gbit/s a 3,0Gbit/s SATA plus jeden 3,0Gbitový eSATA, grafické jádro CPU dostává do vínku výstupy DVI, HDMI i DisplayPort. Zbývající výbava jako GLAN, 7.1 zvukovka (Realtek ALC898) či 6× USB 3.0, tu již letos považujeme za základní standard.
Pokud vám tedy stačí pouze velký PCI Express slot, například pro grafiku, pak je toto velmi zajímavá deska. Její cenu zatím ale neznáme.
Z77 v micro ATX i ATX provedení
Většími sestřičkami pro ITX verzi ASRock také nešetřil. Nižší Z77 Extreme 4-M je již v provedení microATX, takže nabídne více slotů pro karty, portů i konektorů a podporu až 32 GB paměti, jinak co do kvality použitých součástek je to podobné.
Z77 Professional M povyšuje zejména napájení, které je u ní 8+3fázové. Ze specialitek zde ASRock uvádí jeden USB 2.0 Fatal1ty mouse port, což bude předpokládejme označení pro USB "optimalizované" pro co nejrychlejší přenos reakcí hráče s myší v ruce. Jestli jsou to "optimalizace" skutečně technické, či spíše marketingové, to se třeba někdy dozvíme.
A pokud by uživateli bylo i na micro ATX desce těsno, je zde FullATX model Z77 Professional. Ten má 16+8fázové napájení a díky větším fyzickým rozměrům dává reálnou možnost osadit tři dvouslotové grafiky.
Její chudší sestřičkou je Z77 Extreme 6, která má "pouze" 8+4fázové napájení, nicméně i pro ni (stejně jako Z77 Professional) platí, že k ní dostanete i čelní USB 3.0 panýlek a zadní USB 3.0 záslepku.
Desky s čipsety B75, H77 a Q77
Další čipsety v podání ASRocku již jen obrazem. Možná na první pohled nepůsobí tak "cool" jako některé desky řady Z77, ale svoji práci odvedou také a pokud uživatel nepotřebuje přetaktovávat jako o život, případně je pro něj výbava Z77 modelů zbytečný přepych, je zde volba. Je příjemné vidět, že konečně letos přicházejí i "od pohledu nižší" desky nesoucí DisplayPort, z výše uvedené čtveřice tedy model Q77M vPro.
Pokud v čipsetech Intelu plavete (což není nic těžkého, je nás takových víc :-), tak připomínáme náš přehled:
Na Z77 i jiné desky dalších výrobců se samozřejmě také podíváme.