Ceny pamětí padají, namísto 5-10% dojde k 13-18% poklesu
Smluvní ceny pamětí, tedy ceny, za které výrobci prodávají čipy výrobcům zařízení a modulů, klesají podstatně rychleji, než se předpokládalo. Původní 3-8% prognóza byla rychle vystřídána 5-10%. Obě však předpokládaly, že výrobci paměťových čipů dodrží své předsevzetí a nesáhnou ke slevám nad rámec poklesu odpovídajícího vývoji výrobních procesů.
Nakonec nevydrželi korejští výrobci (tj. Samsung, Hynix) a pro zvyšování objemu prodejů začali snižovat ceny. Ostatní značky, kterým by při držení původních cen čipy zůstaly ležet na skladě, musely rovněž zlevnit. Výsledkem je, že pokles cen během třetího kvartálu (léta) bude oproti původnímu odhadu o 10 % vyšší (13-18 %).
Je potřeba mít na pamětí, že je řeč o smluvních cenách čipů. Ceny modulů obvykle klesají s určitým časovým odstupem (než se čipy koupí, dopraví k výrobci modulů, vyrobí moduly, zabalí a přes celý dodavatelská řetězec dostanou do maloobchodu). Dále je potřeba brát v potaz, že zatímco třeba u DDR4 lze očekávat podobný pokles i u ceny modulů (náklady na zbytek modulu nejsou vysoké), u DDR5 bude rozdíl o něco nižší, neboť na jejich ceně se podílí také ne zcela ideální dostupnost regulátorů napětí.
Regulátory napětí se vyrábějí na starších procesech využívajících 200mm wafer, tedy na linkách, o které měli eminentní zájem výrobci automobilů. Situace se sice rovněž zlepšuje, ale skutečně zásadní zlom (k lepšímu) se očekává až příští rok:
Přesto je vývoj cen DDR pamětí z pohledu desktopového uživatele velmi příznivý - DDR5 se stávají standardem na platformách Intelu i AMD a jejich cena a dostupnost bude zásadně ovlivňovat smysluplnost upgradu na procesory a platformy nové generace - AMD Raphael / Zen 4 a Intel Raptor Lake.