Cenzuru internetu v ČR přezkoumá Ústavní soud
Ústavní soud bude posuzovat návrh na zrušení části daného zákona, který k němu podali předseda Pirátů Ivan Bartoš, senátorka za ODS Veronika Vrecionová a právník Marek Antoš, zástupce iniciativy PřicházíCenzor.cz. Tento návrh nese podpisy celkem 22 senátorů (včetně Libora Michálka a Václava Lásky, kteří na pozměňovacích návrzích spolupracovali již dříve), čímž bylo překročeno potřebné množství 17 a návrh tak mohl být vůbec podán.
Návrh se opírá o tvrzení / předpoklad, že zmíněné paragrafy 82 a 84:
... HLAVA II NEPOVOLENÉ INTERNETOVÉ HRY § 82 Blokace nepovolených internetových her (1) Poskytovatelé připojení k internetu na území České republiky jsou povinni zamezit v přístupu k internetovým stránkám uvedeným na seznamu internetových stránek s nepovolenými internetovými hrami (dále jen „seznam nepovolených internetových her“). (2) Na seznam nepovolených internetových her se zapíše internetová stránka, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b). (3) Povinnost podle odstavce 1 jsou poskytovatelé připojení k internetu povinni splnit ve lhůtě 15 dní ode dne zveřejnění internetové stránky v seznamu nepovolených internetových her. ... § 84 Seznam nepovolených internetových her (1) Seznam nepovolených internetových her vede a o zápisu do něj rozhoduje z moci úřední ministerstvo. (2) Seznam nepovolených internetových her obsahuje a) adresu internetové stránky, na níž je provozovaná internetová hra v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b), b) jedinečný identifikátor platebního účtu, který je využíván k provozování internetové hry v rozporu s § 7 odst. 2 písm. b), c) den zápisu a výmazu údajů uvedených v písmenech a) a b). (3) Ministerstvo provede neprodleně výmaz internetových stránek nebo platebního účtu ze seznamu nepovolených internetových her, pominou-li důvody pro jejich zápis do tohoto seznamu. (4) Ministerstvo zveřejňuje na svých internetových stránkách ze seznamu nepovolených internetových her údaje podle odstavce 2 písm. a) a b). (5) V řízení podle odstavce 1 se účastníkovi řízení doručuje písemnost veřejnou vyhláškou a účastníkovi řízení známého pobytu nebo sídla se písemnost zašle rovněž na vědomí.
…jsou v rozporu s článkem 17 odstavec 3 Listiny základních práva a svobod:
(3) Cenzura je nepřípustná.
Piráti v tiskové zprávě dále uvádějí slova Marka Antoše, dle kterého zákon také například zavádí a používá úplně nové pojmy, které však nikde nedefinuje.
Otázkou je, jak se s věcí Ústavní soud vypořádá. Pravdou je, že Listina základních práv a svobod hovoří o nepřípustnosti cenzury, ale hned v bodu 4 dále uvádí, že „Svobodu projevu a právo vyhledávat a šířit informace lze omezit zákonem, jde-li o opatření v demokratické společnosti nezbytná pro ochranu práv a svobod druhých, bezpečnost státu, veřejnou bezpečnost, ochranu veřejného zdraví a mravnosti.“.
Pokud bychom chtěli slovíčkařit, pak se můžeme ptát, jestli zákonodárce při psaní/schvalování Ústavy myslel i na budoucí vývoj a tedy zákaz cenzury lze plně vztahovat i na internetové prostředí (což asi s odvoláním na případný zákaz kupříkladu neonacistických materiálů či dětské pornografie i na internetu můžeme považovat za platné). Stejně tak můžeme slovíčkařit nad odstavcem 4, který umožňuje cenzuru za účelem ochrany zavést. Technicky je závislost na hazardních hrách nemoc, která se v psychiatrických léčebnách i jinde léčí, na druhou stranu ale stejně tak stát nezakázal plošně v celé zemi obecně provoz neinternetových hazardních her.
Tak schválně, zkuste sami vyslovit svůj názor jak tento spor dopadne, ať již pouze v anketě, nebo i v diskusi.