CES 2006: 30palcové LCD a QuadSLI systém od Dellu pod drobnohledem
Dell UltraSharp 3007WFP
Začněme se samotným LCD. To už známe z dřívějška, dnes si však shrneme všechny informace. Nejprve tedy parametry v porovnání s u nás prodávaným starším 30palcovým Apple Cinema Display:
|
LCD monitor od Dellu má oproti Apple Cinema HD navíc čtečku paměťových karet „9-in-2“. Za provozu si vezme 147 až 177 W, Apple udává 150 W. Má dvakrát tolik USB 2.0 konektorů, celkem čtyři. Apple naproti tomu obsahuje i dva FireWire 400 porty a slot pro zámek Kensington. Dell také uvádí přítomnost HDCP ochrany a tudíž bude tento panel doslova ideální pro Windows Vista ve spojení s přehráváním chráněných HD videí. Celkově lze tedy říci, že LCD od Dellu je podstatně pokročilejší z hlediska parametrů a to za o dost nižší cenu.
Dell Dimension XPS 600 Renegade
Tento počítač jsme vám představili již před víkendem, dnes si tedy doplníme detaily. Opět tedy konfigurace: Základní deska je samozřejmě, vzhledem k nutnosti rozchodit čtyři grafiky v SLI, postavena na čipsetu nForce 4 SLI 16×. No a proto že čtyři grafiky si žádají co nejnadupanější procesor a současně Dell neprodává stroje s AMD, bylo nutné sáhnout rovnou po tom nejlepším dostupném u Intelu, tedy po dvoujádrovém procesoru Pentium Extreme Edition 955. I to však bylo málo, takže tento procesor má v Renegade stroji zvednut násobič ze standardních 13× rovnou na 16×, čímž je přetaktován na 4,26 GHz rovnou od Dellu a tudíž s veškerou zárukou.
O jeho chlazení se pak stará mohutný měděný masiv, jež vidíte na fotografii. Ve stroji se pak může vyskytovat takové množství operační paměti, jaké vám Dell na svém webu dovolí do sestavy objednat, sám pak toto PC na CES prezentoval se 2 GB RAM v dvoukanálovém režimu. Mezi osazenými disky si také můžete vybrat nejnovější kousky od Western Digital, tedy Raptor 150, nevíme však, jestli rovnou i Raptor X, i když v zavřené skříni byste si kouzla kmitajících hlaviček příliš neužili.
Tak, nyní ještě podrobněji ke grafické části. Technicky Dell osazuje čtyři grafiky nikoliv do čtyř slotů po osmi PCI Express linkách, ale pouze do dvou ×16 slotů. V každém je pak osazena „hlavní“ karta, k níž je teprve připojena karta „dceřiná“. Tyto dvě karty jsou pak propojeny konektorem, který na fotografiích neuvidíte. Na obrázku je červeně orámován právě pasivně chlazený čip, který má rozdělovat na dvě poloviny 16 PCI Express linek, přičemž 8 se jich pak přivede po „dceřiné“ karty.
A nyní pozor, podle Anandtechu by se mělo jednat rovnou o GeForce 7800 GTX 512, což už zní z hlediska chlazení opravdu jako výtvor šíleného konstruktéra, vzhledem k „ucpanosti“ prostoru mezi kartami. Navíc tyto karty samozřejmě mají špičkovou spotřebu nezanedbatelně vyšší než je 110 W u standardní 256MB GeForce 7800 GTX. Jinak v pátek zmiňované propojení pomocí SLI můstků „na přeskáčku“ funguje tedy tak, že jsou vzájemně spolu spojeny vždy obě „hlavní“ a obě „dceřiné“ karty.
Tak to by bylo dnes asi tak vše, nadále přetrvává otázka výkonu zdroje v tomto PC, ale vzhledem ke 177W spotřebě 30palcového LCD Dell se určitě špičková spotřeba kompletní takto nabušené sestavy i s nějakými 7.1 (optimálně THX Certified) reproduktory k hodnotě 1 kW nejspíše vyšplhá :-).
Pokud by vás celá oficiální prezentace Dellu v souvislosti s těmito produkty zajímala blíže, doporučujeme shlédnout 45minutové video, ve kterém se objevil i sám „velký šéf“ Michael Dell.