CES 2013: LED LCD, plasmy i OLED aneb U Panasonicu se rozhodne další TV evoluce
Přečtěte si velký technologický rozbor:
Plasmy
Nejprve pár slov k plasmám: I Panasonic představil aktualizované modely a svou vlastní novou Smart TV platformu pro tento rok. Jeho 3D je i nadále aktivní, tedy žádné prokládané řádky, ale větší riziko bolehlavu.
U nejvyšší řady ZT60 Panasonic hovoří o „beyond the reference“ obrazové kvalitě, což je jednoduše marketingové označení pro to, že jde mezi firemními plasmami o špičku. Je zde nová skleněná vrstva s filtrem lépe zamezujícím nežádoucím odleskům. ZT60 nese THX certifikaci pro 2D i 3D režim. ZT60 jde na trh v úhlopříčkách 60 a 65 palců a asi nemusíme dodávat, že jde o FullHD televizory.
Nižší řada VT60 přináší jiný marketingový pojem týkající se vlastního panelu, říká cosi o Infinite Black Ultra, což si překládáme jako že „černá bude ještě černější“, ale s tím obecně není u plasem problém tak nějak dle definice jejich technologie. Ta půjde na trh v úhlopříčkách 55, 60 a 65 palců.
- LG na CES 2013: tři UltraHD televize a nové jasnější OLED
- Blu-ray přehrávače LG pro rok 2013: upscaling na 3840×2160 přichází
- CES 2013: kterak z loňské Samsung TV udělat Smart TV pro rok 2013
No a nakonec tu máme řadu ST60, která dostala do vínku panel Infinite Black Pro, i ona je jako její vyšší sestry, obdařena aktivním 3D. Zde si vedle 65, 60 a 55palcové uhlopříčky vybereme i 50 a 42 palců. Kompletní přehled pro letošek připravených plasmových TV se dozvíme v blízké budoucnosti.
4k OLED
I Panasonic měl, jako jiní výrobci, na svém stánku k dispozici 4k OLED televizor. Rozlišení pochopitelně 3840×2160, úhlopříčka 56 palců. Podobnost parametrů by neměla překvapit, na vývoji OLED spolupracuje Panasonic se Sony.
- Samsung na CESu 2013: nejen 110palcová UltraHD TV, ale i OLED a nová generace SmartTV
- Představí Sony Ultra HD TV s OLED technologií
- CES 2013: Netflix a Sasmung zkouší streamování 4k videa, víme proč to zatím vypadá hnusně
Firma mimochodem zmiňuje, že vlastní OLED vrstva panelu je vyráběna metodou inkoustového tisku, tedy nanášením jednotlivých OLED bodů tiskovou technologií na podkladovou vrstvu. Díky tomu může Sony i Panaosnic vyrábět malé i velké televizory a jistě nebudeme daleko od pravdy, když si tipneme, že tato metoda skýtá potenciál pro ve výsledku levnější výrobu OLED panelů, než by ještě před několika lety mohl kdokoli očekávat. Právě zlevnění výroby je potřeba pro úspěšné nasazení OLED na trh.
Panasonic dále uvádí, že takto produkovaný panel dosahuje jasu až 500 cd/m². Upřímně, děsně rádi bychom to tisknutí OLED vrstvy viděli na vlastní oči a pak také znali údaje o životnosti takových panelů. Tohle zní totiž jako báječná sci-fi pohádka, zejména když 56palcový panel má tloušťku 8,9 mm a váží jen 12,9 kg.
Tak co myslíte, měly by se plasmy pomalu začít bát?