CES 2014: Synaptics ukázal nové dotykové technologie
Touchpady od Synapticsu dnes nalezneme v 70 až 80 procentech přenosných počítačů. Výrobce letos přijde s inovaci v podobě bezovladačového běhu a automatické aktualizace firmwaru a také snímáním síly stisku. Za to první pak vděčí spolupráci Synapticsu s Microsoftem a vlastnímu ASIC, speciálnímu obvodu, který v touchpadech převezme funkcionalitu dosud vykonávanou ovladačem.
Čip v touchpadech bude také schopen identifikovat náhodné stisky, tedy mimo jiné odložené ruce na touchpadu, což je jeden z velkých problémů současných touchpadů. Nečekejme ale zázračné vyřešení této věci, nová generace prostě bude jen znatelně lepší v identifikaci a vyhodnocování a hlavně to poběží plynule, jelikož věc nebude vyhodnocovat ovladač za pomoci hlavního CPU.
Gesta na touchpadu budou schopna rozlišovat sílu stisku i pro dvouprstové pohyby, podobně jako třeba Wacom tablety, ale s prsty, nikoli perem. A nakonec se sluší doplnit to, co z hlediska prvenství přinesl Apple v iPhonu 5S: snímač otisků prstů v touchpadu/ovládacím prvku. Toto Synaptics přinesl do smartphonu HTC One Max.
Firma ale s ohledem na odhalení prezentovaná již krátce po uvedení iPhonu 5S na trh připouští, že žádný takový snímač není a nebude 100% bezpečný proti zneužití či ošálení. Jejich implementace ale prý nabízí férový poměr mezi cenou a nabízenou bezpečnostní snímače.
Skoro to vypadá, že nové touchpady, resp. touchpady jako takové by obecně jednou mohly zdatně sekundovat dotykovým displejům. Pokud půjde naučit se ovládat třeba takové Metro touchpadem způsobem, který bude podobně snadný jako samotné patlání prstem po LCD, může to být zajímavá alternativa v moderní dotykové době pro všechny, kterým se posuv uživatelských rozhraní tímto směrem nelíbí, ať již jde třeba o ono Metro, nebo třeba nový vzhled Australis pro Firefox.