Opravujeme zdroj (z rychlíku): Chieftec GPS-400AA-101 A
Zdroj je v podstatě modelem Delta GPS-400AA, nejspíše lehce poštelovaným a s nálepkou Chieftec. Nabízí dvě +12V větve s celkem takřka 350 W výstupního výkonu, nicméně pozadu nejsou ani větve ostatní. Ačkoli zdroje Delta bývaly dříve schopné běžet roky i se špatnými kondenzátory (tento výrobce v podstatě dotáhl schopnost zdrojů přežít i s těmi nejhoršími kondenzátory k dokonalosti), časy se mění. Jak to po letech nepřetržitého chodu dopadlo, je celkem jasné…
Začněme tedy zvenku, máme co do činění s vysouvacím zdrojem, tzn. je třeba povolit šroubky po stranách a kryt s ventilátorem vysouvat směrem od druhé poloviny se samotnou deskou. Obvykle to drhne, všude visí dráty a bůhvíco, obrňte se tedy trpělivostí, nicméně neškodí občas i zabrat.
Jakmile se to povede a obě poloviny jsou vysvobozeny, doporučuji ventilátor demontovat a celé to pořádně propláchnout. Následně demontovat desku, odpájet vodiče přivádějící síťové napětí a začít. Nicméně výhoda tohoto zdroje je, že se v něm dá pracovat přímo, deska je přístupná z obou stran i když je přišroubována k druhé polovině kostry, tudíž pokud se necítíte v pájení těchto silných vodičů (fakt je, že bez výkonné pájky se strkaji zpět dost špatně), můžete operovat přímo.
Po letech provozu 24/7 je to uvnitř samozřejmě solidní chlív. :) Pomůže štěteček a vysavač. Pokud odkážu na první článek s přehledem nejběžnějších poruch, tak zde máme co do činění s problémem v oblasti větve +5 V SB. Konkrétně je tu vadný CrapXon CapXon, který pravděpodobně zdroji zabraňoval ve spuštění se zátěží.
Výměna za Chemi-Con KY to efektivně odstraňuje, a jelikož je podobného odpadu zdroj plný, tak doporučuji klasicky měnit úplně vše. Tedy šest Samxonů RS 3300 uF/16 V, několik málo Nichiconů VZ. Pár větších kondenzátorů je ještě na sekundární straně, konkrétně jsem použil Rubycon ZL 820 uF/25 V (je zde regulátor na -12 V, má tedy vyšší vstupní napětí) a ještě jeden drobek na +5 V SB. Jeden větší kondenzátor na více než 16 V je také na primární straně na napájení řídicího IO (je zde zenerova dioda omezující právě na 16 V). Přidal jsem i jeden neosazený X kondenzátor.
Celkem tedy účet za přibližně 100 Kč.