Opravujeme zdroj, první pacient: Nexus NX-3500
Kapitoly článků
Dovolím si tedy trochu té reklamní omáčky na začátek: několik let jsem odebíral kondenzátory od hongkongského dodavatele, který měl těsné vazby na továrnu (údajně snad kdysi byl zaměstnanec dotyčné firmy) a údajně snad jako první přišel právě s těmito kondenzátory, které si nechal na míru navrhnout a vyrábět. Poslední rok a půl ovšem komunikoval velmi špatně, až se nakonec odmlčel úplně. Tak se zrodilo velké žůžo dobrodrůžo, a sice sehnat jiné. Jak jsem zjistil až v momentě, kdy jsem o to přišel (jak to tak bývá), celou dobu jsem měl v rukách malý poklad.
Moje přesvědčení o tom, že ostatní kvalitní výrobci vyrábějí kondenzátory podobných parametrů, a sice v kapacitě alespoň 3300 uF při 16 V a průměru 10 mm, se ukázalo jako liché. Žádné jiné neexistovaly, maximálně bylo možné sehnat 2200 uF. Tedy, alespoň donedávna. Ale nepředbíhejme. Abych je konečně jmenoval, celou dobu jsem používal Samxony RS jediného kvalitního taiwanského výrobce, Man Yue. Předem upozorňuji, že nevyráběl vždy kvalitní produkty a do dneška několik špatných řad stále produkuje.
Nicméně řada RS je nyní ověřena v úhrnu miliony provozních hodin a mě osobně není znám jediný problém. Proč nejsou rozšířenější? Jednak mnoho lidí značku Samxon nejspíš nezná nebo jí nedůvěřuje. Další věc je, že v katalogu verze, které mám, nenaleznete. Trvalo mi několik měsíců, desítky e-mailů (včetně potíží se vzájemným blokováním na firewallech apod.) a hodně úsilí zjistit konkrétní produktové číslo, ceny, podmínky objednávky a také zajistit financování celého projektu. Tudíž i jakási problematika se ke zboží vůbec dostat, což také odrazuje distributory.
Mezitím se ovšem do dneška doprodaly veškeré zásoby původního dodavatele a všech jeho větších odběratelů a nyní tak jsem s největší pravděpodobností jediným na světě, kdo takové kondenzátory má. A to není vše, současně s tím jsem zjistil i existenci konkurenčních kvalitních modelů úplně nové řady a blízkých parametrů, vyjednal potenciál výroby ještě lepších kusů (než jsou v katalogu) na zakázku a následně se opět obrátil na Man Yue a vyjednal možnost zakázkové výroby podobných modelů lepší řady, než RS. Nicméně, to je zatím hudba budoucnosti.
Na závěr velké kondenzátorové předmluvy ještě parametry:
Samxon RS, low-ESR kondenzátor
- kapacita: 3300 uF
- maximální napětí: 16 V
- rozměry: 10×30 mm
- životnost: 5000 hodin při 105 °C
- impedance: 0,04 Ω
- maximální stř. proud: 1675 mA
- datový list
Obecně o problémech u zdrojů
Ještě než se podíváme na konkrétního pacienta, uvedu nějčastější potíže, které se u zdrojů vyskytují. Bavme se o výrobcích trochu lepších, než je ten nejhorší odpad, tzn. těch, které neshoří při zátěži na 80 % apod. Problémy uvedu ve třech částech: primární strana, obvody +5 V SB a sekundární strana (bez +5 V SB).
Primární strana
Nejčastější problémy, které se vyskytují, mají těsnou návaznost na aktivní PFC. Zatím jsem neviděl případ, kdy by odešly snad i nejhorší primární kondenzátory u zdrojů bez či s pasivním obvodem pro korekci účiníku. Aktivní PFC ovšem kondenzátor(y) zatěžuje více. Důvody nebudu uvádět (snad v budoucnu u nějakého teoretického rozboru), souvisí to s principem fungování a samozřejmě i záleží na konkrétním provedení zdroje, avšak tento problém existuje. Obvykle je neidentifikovatelný předem a obvykle souvisí s dalšími potížemi primární strany, ať už jako příčina, nebo následek. K odhalení pak dojde až při výraznějších problémech (polovina primární strany shoří).
Primární strana Fortronu Raider RA550: cívka PFC napravo, rezistor pro měření proudu v popředí, vstupní kondenzátor nalevo, tranzistory a dioda PFC na chladiči mezi tím.
Těmi dalšími problémy bývá nezřídka vadná cívka v PFC. Zatím je rozšířená teorie, že za to může spíše používání levných a pochybných cívek než jednotlivé výrobní vady. Problém byl pozorován ponejvíce u zdrojů od FSP Group. V některých případech dochází „pouze“ k velmi výraznému přehřívání cívky, později následovaným proražením aktivních prvků, což je poměrně snadno odhalitelné. Občas tyto prvky odejdou rovnou bez nějakých symptomů na cívce a pak bývá těžko identifikovatelné, že důvodem je právě ona, bez RLC metru je to takřka nemožné.
Často také dochází k proražení těchto aktivních prvků (tranzistory, diody) i pasivních prvků (výkonové rezistory pro měření proudu) „samovolně“ (nějaká špička, může být ovšem spojeno s jinými problémy, které zatím jen nebyly identifikovány). Práce na primární straně je každopádně složitá a riskantní a bez určité výbavy, znalostí a obezřetnosti doporučuji se o opravu nepokoušet. Pokud je tedy ve zdroji spálená pojistka, je takřka jisté, že došlo k nějakému problému zde. Nějakou výbavu v této oblasti budu stavět/pořizovat, blíže snad tedy někdy příště.