Opravujeme zdroj: Chieftec SFX-230P2
Kapitoly článků
Tento drobek o celkovém výstupním výkonu 230 W, z toho 120 W na větvi +12 V, vyráběl Sirtec. Výkon na větvi +12 V je celkem rozumný i na dnešní použití při napájení něčeho, co moc nežere, což je řada mikroprocesorů s integrovaným grafickým jádrem v low-eundu i mainstreamu. Poměrně výkonné modely s TDP kolem 65 W nejsou vůbec problémem.
Celkově je to poměrně solidně postavený model, ovšem osazen je samozřejmě špatnými kondenzátory. To bránilo tomu, že se vůbec nezapnul. Plus se zde nachází pár dalších nesmyslů, tak se na to pojďme podívat.
Při prvním otevření mne čekal solidní rigól, ve zdroji je dost těsno, navíc chladiče jsou ostré a tak se chuchvalce prachu zachytily všude možně. Profukovat to shora kompresorem, o což se pokoušel majitel, nemělo smysl, tudy to profukoval ventilátor celé roky. Kombinace štětečku a foukání ze všech možných úhlů nakonec zdárně vedla k tomu, že se to podařilo vyčistit.
Horní dekl i s ventilátorem šel pod vodu, ale nakonec jsem ho i promazal, po letech už měl tendence se usadit a rozjíždět až při vyšším napětí. Jak obrázek ukazuje, podařilo se do zdroje vtěstnat cívku pro pasivní korekci účiníku. S trochou štěstí je vidět i nějaký ten nafouklý kondenzátor; nafouklé byly v podstatě úplně všechny.
První věcí, kterou jsem udělal, bylo odpájení přepínače vstupního napětí (napěťový zdvojovač pro země se 110-115 V tu opravdu nemá smysl). Následoval obvod na fotografii, což je teoreticky hezky fungující věc, která při velmi nízkých odběrech (typicky stand-by režim) zvýší napětí na vstupních kondenzátorech až na 360 V, díky čemuž dojde ke zvýšení účinnosti větve +5 V SB. Při vyšších odběrech (stačí zdroj zapnout) jeho vliv přebije o dva řády větší kapacita vstupních kondenzátorů a napětí spadne na běžných asi 315 V.
Bohužel realita je taková, že na rezistorech se pálí ohromné výkony, které účinnost sráží na stejnou, nebo horší úroveň, jak bez obvodu. Naprosto běžné je tedy opálení desky a nafouknutí dvou kondenzátorů (2,2 či 4,7 uF/400 V). Tento obvod je součástí mnoha starších zdrojů Chieftec od různých OEM dodavatelů (Chieftec si to asi speciálně objednal), vždy jej doporučuji vyjmout. Stačí buď odpájet vodiče pokud je na dceřinné desce, nebo vyjmout jednotlivé součástky (dva kondenzátory, rezistory a diody), tím přestane fungovat (je v podstatě zapojen paralelně na vstupní kondenzátory).