Chrome OS s verzí 69 přináší oficiální podporu pro linuxové aplikace
S pomalým ústupem Androidu ze sféry tabletů se do popředí dostává jiný operační systém, rovněž od Google. Jeho systém Chrome OS začal jako velmi omezený a v podstatě těžko funkční systém, ale vypracoval se během let do respektované konkurence na poli tabletů a zařízeních 2-v-1. Za dobu své existence přejal podporu aplikací ze systému Android a nyní přidává podporu pro linuxové aplikace.
Tento pozitivní krok ze strany Google velmi pomůže systému se přesunout i k uživatelům, kteří Chrome OS a zařízení tohoto typu konstantě odmítali z důvodu velmi omezené podpory. Mimo to, zařízení s Chrome OS jsou povětšinou levná, dostatečně výkonná pro všední úkony a ultra přenosná. S podporou linuxu u všech Chrome OS zařízení to má ale háček.
Podpora nebude dostupná pro zařízení, které jsou poháněné 32-bitovým procesorem ARM kvůli nedostatečné kapacitě paměti RAM. Zařízení postavené na čipu Baytrail od Intelu na tom nebudou o nic lépe a to kvůli absenci podpory virtualizace.
Ve výsledku to tak znamená, že podpora linuxových aplikací bude exkluzivní jen prozatím pro prémiové zařízení jako je například Pixelbook, který se v současnosti prodává za vskutku málo přátelských 25 tisíc korun a v takovém případě vývojáři či uživatelé vyžadující malé a lehké zařízení s podporou aplikací spíše sáhnou po tabletu či 2-v-1, který má plnotučný Windows 10 nebo zvolí činský ultra přenosný laptop s Linuxovou distribucí.
Dokud se podpora nerozšíří i na levnější zařízení, bude Chrome OS stále strádat a nerozšíří se tak rychle, aby získal potřebný velký zájem a masivnější rozšíření. V současnosti je nejlevnější varianta zařízení levný Microsoft Surface s plnohodnotným operačním systémem.