Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Chystá se nová verze GUI pro osmibitové počítače Apple

Zdroj: Shutterstock

Princip grafického uživatelského rozhraní je tak starý, že by vlastně ani nemělo být překvapivé, na čem všem můžeme myš, menu a okénka najít. Občas to ale překvapivé je.

Uvedení osobních počítačů Apple Lisa v roce 1983, Apple Macintosh o rok později, a dua Atari ST / Amiga 1000 ještě o rok později způsobilo GUI mánii, během níž vznikala okénková prostředí ovládaná myší (joystickem, v nouzi i klávesnicí) i pro počítače, u nichž se při uvedení do výroby počítalo tak maximálně s textovým rozhraním jazyka BASIC. Přímo ukázkovým příkladem takového počítače je Apple II ve verzích IIe a IIc, pro nějž v roce 1985 vydala společnost Version Soft GUI nazvané jednoduše Mouse Desk.

Tento jednoduchý desktop běžel v režimu zvaném Double Hi-Res, který měl na uvedených počítačích rozlišení 560x192, byl-li provozován v čistě monochromatickém módu. Jelikož nativně Apple II a jeho potomci zobrazují v americké normě NTSC, bylo to opravdu na hraně toho, co lidské oko snese, aniž by krvácelo, a lidský mozek zpracuje, aniž by zešílel.

NTSC prý znamená Never The Same Colors. Zdroj: DIIT

V roce 1986 ale Apple vydal podstatně vylepšený model Apple IIgs, který měl více paměti, rychlejší procesor, lepší zvuk i lepší zobrazování a tudíž by byla škoda, aby to byl jen další tuctový BASICový počítač v řadě, takže si cupertinští Mouse Desk licencovali, udělali z něj Apple II DeskTop a než časem dokončili podstatně schopnější GS/OS (o němž tu už kdysi byla také řeč), prodávali počítač právě s tímto desktopem.

Apple II DeskTop je nicméně prostředí velmi prosté - lze v něm provádět základní souborové a adresářové operace a spouštět z něj programy, jejichž spuštěním se ovšem GUI ukončí. Jediné programy, které běží přímo v něm, jsou systémové doplňky (accessories) a i ta - na rozdíl od jiných podobných prostředí - běží singletaskově. Pustíte-li si třeba kalkulačku, tak i když je v malém okénku, pryč z ní se nepřepnete. To vše je důsledkem hardware, pro nějž je desktop původně určen - Apple IIe má osmibitový procesor MOS 6502 taktovaný na 1,023 MHz a 128 kB RAM.

Proto když byl na Apple IIgs nakonec mnohem schopnější GS/OS vydán, v rozvoji Apple II DeskTopu se nepokračovalo. Kdo chtěl zůstat u před-GS modelů Apple II, ten to nedělal kvůli GUI, kdo u nich zůstat nechtěl, přešel na GS či Macintosh a uživatelská základna tak vlastně tvořila skoro prázdnou množinu. Poslední oficiální verze 1.1 vyšla 26. listopadu 1986.

Čtyři screeny bez emulace NTSC. Zdroj: DIIT

Pak se chvíli nic nedělo, až v roce 2018 Joshua Bell Apple II DeskTop disassembloval, výsledek zdokumentoval a do učesaného kódu začal postupně přidávat drobná vylepšení. Mezi začátkem této snahy a první novou verzí uplynuly čtyři roky nicméně od té doby každý rok vychází verze nová a teď je na spadnutí další, o čemž svědčí právě vydaný release 1.5 alpha 2.

A co že od roku 1986 v Apple II DeskTopu přibylo?

  • Lokalizace do osmi jazyků, kromě původní angličtiny. Čeština sice na seznamu trestuhodně chybí, ale obyvatelé západní a severní Evropy již mohou své osmibity Apple prohánět v jazycích, kterými je učila mluvit jejich maminka. V souvislosti s lokalizacemi přibyla i národní nastavení, která průměrný američan k ničemu nepotřebuje - třeba volba oddělovače desetinných míst nebo možnost zobrazovat čas ve 24hodinovém režimu.
  • Počet disků na ploše se zvýšil na 13, předtím to v závislosti na velikosti paměti bylo maximálně deset.
  • Apple menu v pravém rohu získalo možnost zobrazovat adresáře, které se následně otevřou v novém okně. Počet rozšíření, která lze do něj přidat, byl zvýšen na dvanáct.
  • Dialog About This Apple II detekuje a zobrazuje karty v rozšiřujících slotech počítače.
  • Možnost spustit interpret BASICu v adresáři, který je v právě otevřeném okně.
  • Možnost zobrazit obsah souborů známého typu přímo v desktopu, bez jeho ukončení. Aktuálně se jedná o textové soubory, nekomprimované bitmapy v režimech hi-res, double-hi res (obojí v podstatě dump videopaměti), dále obrázky pak ve formátech Minipix, A2HR, A2FM a v několika komprimovaných formátech, fonty typu FNT, hudbu ve formátu Electric Duet.
  • Lze ukládat screenshoty.
  • Přibyly hříčky Eyes, Neko a Puzzle.
  • Přibyly šetřiče obrazovky, kterých je aktuálně devět a jsou mezi nimi klasiky jako Matrix či Flying toasters.
  • Desktop se naučil desítky nových souborových formátů (filetypes), s nimiž sice sám neumí nic dělat, ale pro celou řadu z nich umí zavolat příslušný obslužný program, pokud se nachází na některém z disků na ploše.
  • Kromě toho bylo opraveno či vylepšeno řádově kolem stovky věcí, které jak autorům, tak uživatelům v oněch dekádách od vydání poslední oficiální verze vadily.

Tedy máte-li počítač splňující minimální požadavky - cokoliv od Apple IIe výš, disketovka a 128 kB RAM - neváhejte stáhnout aktuální alpha verzi a pomoci tak autorům v testování, ať je 1.5 co nejdříve na světě.

Tagy: 
Zdroje: 

Martin "logout" Kukač

Většinu dne trávím tím, že přeměňuju kofein na kód. Když s tím skončím a ještě není čas jít spát, tak zbylý čas nerovnoměrně dělím mezi rodinu, sbírku počítačového harampádí, vysílání na volně přístupných pásmech a geocaching.

Blog

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Chystá se nová verze GUI pro osmibitové počítače Apple

Pondělí, 10 Únor 2025 - 22:48 | waleed | Když už někdo utratí desetitisíce Kč za počítač,...
Pondělí, 10 Únor 2025 - 20:46 | ventYl | Sem sa mozno hodi, ze na to, aby sa clovek hral...
Pondělí, 10 Únor 2025 - 15:14 | hifron | tak to by možno musel niekto vytiahnuť trezor a...

Zobrazit diskusi