Čím vším byl, je a bude Bitcoin [Díl první]
Před dvěma lety vyšla studie analytické společnosti Coinmetrics.io, která mapuje cestu vlajkové lodi kryptoměn. Vychází z příspěvků na diskusním fóru Bitcointalk.org. Nyní si projdeme, k jakým závěrům došla. Následně aplikujeme narativy a zjistíme, jakým směrem se Bitcoin vydal. V neposlední řadě zhodnotíme vývoj let 2019 a 2020.
Identifikované druhy narativů
Mluvčí společnosti Coinmetrics.io Nic Carter promluvil o tom, jak je komunita prakticky ztracená: „Bez známého a uznávaného vůdce komunita Bitcoinu prohledávala příspěvky Satoshiho a snažila se zjistit, co bylo vlastně jeho cílem a co Satoshi s kryptoměnou zamýšlel.“
Přišli se sedmi narativy. Internetové peníze, levná síť pro uskutečňování plateb, anonymní kryptoměna pro nákup na černém trhu, alternativní rezervní měna, obdoba zlata, programovatelná databáze a nakonec investiční nástroj.
Graf ukazuje to, jak se popularita jednotlivých narativů vyvíjela. Jak je vidět, narativ P2P platební sítě se pomalu vytrácí. Místo toho roste zájem o bitcoin jako o digitální zlato. V posledních letech se objevuje investiční spekulace. Kryptoměna se stává investičním nástrojem. Při zjednodušení se dají vytáhnout tři skupiny, které nyní vedou. Platební síť, digitální zlato a investiční nástroj.
Tyto narativy se navzájem negují.
Například digitální zlato proti platební metodě. Jde o velké téma, které rezonovalo v komunitě v roce 2017, kdy se síť rozdělila na Bitcoin a Bitcoin Cash. Druhý jmenovaný reprezentoval skupinu, která usilovala o zvětšení bloků, rychlejší transakce a levnější poplatky.
Jak je vidět, díky malým blokům je Bitcoin už jako platební metoda téměř nepoužitelný. Poplatky se pohybují kolem 20 korun. Proto začal dominovat narativ digitálního zlata.
Druhé schisma nastává mezi narativem anonymního platidla a narativem finančního aktiva. Myšlenka toho, že bude bitcoin měnou, dostává těžkou ránu i v rámci temného zákoutí internetu. Čím víc se stává bitcoin investičním a spekulativním nástrojem, tím více na něj dávají pozor úřady. Díky tomu vznikají regulace, které možnosti využití BTC jako anonymní měny ponižují.
Carter prohlásil: „Ti, kteří chtějí do kryptoměny investovat a používat ji ke spekulaci, preferují regulovaný bitcoin. Musí se dle nich ověřovat totožnost (AML/KYC). Na anonymitu a soukromí dávají pouze malý důraz.“
Digitální zlato a finanční aktivum
Určili jsme myšlenky, které se tlačí do popředí. Pojďme si je trochu rozebrat.
Digitální zlato
Bitcoin je kompletně ve vaší kontrole. Pokud víte, jak ukládat a používat kryptoměnu bezpečně, nemáte se čeho bát. Nikdy o ní nepřijdete. Vzhledem k tomu, že může být vytěženo jen 21 000 000 BTC, se bitcoin považuje za internetové zlato. V dnešních dnech podléhá pouze minimální inflaci, která se navíc zhruba každé 4 roky snižuje.
Finanční aktivum
Krize koronaviru ukázala, jak moc bitcoin koreluje s dalšími riskantními aktivy. Korelace jeho ceny s cenou akcií se dostala na historické maximum. Oba trhy zaznamenaly v březnu ostrý propad. Bitcoin až o 50 %. V dalších měsících se cena vrátila na původní únorovou úroveň.
Bitcoin se stal spekulativním nástrojem. Těžba na jeho cenu nemá téměř vliv. Vše určují spekulanti a dlouhodobí investoři. Dle analytické společnosti Glass Node se spekuluje zhruba s 20 % BTC. Stejný počet je údajně ztracen. Zbytek jsou dlouhodobé investice.
Nyní víme, jaké narativy dominují. Proč se ale dostaly do popředí? Vždyť Satoshi Nakamoto nejspíš chtěl něco úplně jiného… Probereme v dalším díle.