Čína má DDR4 paměti, které vyrábí od A do Z vlastními technologiemi a prostředky
Čína se začala více orientovat na vlastní zdroje poté, co Spojené státy zakázaly dodávky serverových procesorů pod záminkou podezření, že je Čína využívá k jaderným simulacím. Od té doby asijský gigant investuje do vlastních technologií a továren na výrobu základních komponent. Před dvěma lety ohlásila společnost Xi’an UniIC, že nabízí SDR, DDR, DDR2, DDR3 a (nově) DDR4. Jde o subjekt, jehož historie byla spjata se značkami jako Infineon a Qimonda. Tehdy (v roce 2018) šlo o vůbec první čínské DDR4, které byly k dispozici v základní specifikaci DDR4-2133.
Několik měsíců potom začala paměti vyrábět i Jin Hua Integrated Circuit ve Fujian (která byla zmíněna jako důvod popsaného zákazu amerického vývozu) a třetí v pořadí měla být Innotron Memory (dříve známá jako Hefei ChangXin). Koncem roku 2018 přišly Spojené státy s tímto zákazem, ale nezdá se, že by Číně nějak vadil. Spíš to vypadá, že s ním počítala a již tehdy pracovala na úplném osamostatnění.
Nyní totiž začala Xi’an UniIC dodávat paměti, které se oproti původním DDR4-2133 z roku 2018 ve dvou ohledech liší. Jednak jsou dostupné již v podobě rychlejších DDR4-2400 (cl17) a DDR4-2677 (cl18) i kapacitě 8 GB. A jednak (především) vznikly čistě z čínských zdrojů - od křemíkových čipů a pouzder až po PCB a zbývající komponenty.
Nejde samozřejmě o žádné moduly určené OC a polepené barevnými eloxovanými pasivy. Pro výrobce bylo v tomto kroku podstatné osamostatnění a zajištění výroby bez ohledu na to, jak se americký úředník (rozhodující o výjimce ze zákazu dodávek) právě vyspí. Absenci barevného eloxu Xi’an kompenzuje barevnou krabičkou, kterou si uživatel může vystavit pod monitor :-)