Čínské firmy skupují AI akcelerátory Nvidie, ByteDance (Tik Tok) již za miliardu
Chystané zpřísnění amerických sankcí má za následek gigantické objednávky AI akcelerátorů Nvidie ze strany čínských subjektů. Jen společnost ByteDance, která stojí za platformou Tik Tok, objednala hardware v hodnotě zhruba jedné miliardy amerických dolarů, čímž překonala souhrnné nákupy podobného hardwaru od všech čínských subjektů za rok 2022. Do této částky by se mělo vejít kolem 100 000 akcelerátorů generací Ampere a Hopper. Předpokládá se, že karty s architekturou Hopper byly objednané před srpnem 2022, kdy došlo ke zpřísnění podmínek pro vývoz HPC hardwaru z USA do Číny. V případě Hopperu půjde o model H800 navržený specificky pro Čínu, aby se vešel do limitů stanovených přísnějšími sankcemi.
Nvidia Hopper
ByteDance ale není jediný, dalšími velkými zákazníky jsou Alibaba, Baidu a Tencent. Podle čínského média Jitwei, které informace zveřejnilo, navíc nejde o definitivní stav. (Před)objednávky budou během letošního roku strmě narůstat, aby čínští odběratelé získali maximální možné množství hardwaru, než vstoupí v platnost další zpřísnění sankcí.
Lze si položit legitimní otázku, jaký je vlastně reálný dopad amerických sankcí a zda reálný dopad koresponduje se záměrem, s jakým tyto sankce byly zavedeny (ať už by byla odpověď ano či ne, byly by obě možnosti - byť každá z jiného důvodu - zajímavé).
Závěrem stojí za připomenutí některé události, které předcházely současné situaci a více-méně k ní i vedly: V srpnu 2022, když došlo ke zveřejnění zpřísněné podoby sankcí, Nvidia prohlásila, že by jí tato změna stála $400 milionů a ohrozila by dokončení akcelerátoru Hopper / H100. Následkem toho dostala Nvidia od americké vlády určité výjimky a byl umožněn export akcelerátorů Hopper do Číny s podmínkou, že datová propustnost mezi čipy bude omezena. K tomu došlo (podle různých zdrojů byla snížena na 300 nebo 400 GB/s) a karta splňující takto definované protičínské sankce pojmenována H800.
Pokud vyjdeme z hodnoty nákupu společnosti ByteDance a zohledníme, že ve frontě stojí ještě Alibaba, Baidu a Tencent, a dále připočteme, že nadcházející objednávky mají narůst nad úroveň těch dosavadních a zohledníme marži obvyklou v tomto segmentu, pak to vypadá, že Nvidia na zakázkách pro čínské subjekty dosáhne čistého zisku podstatně vyššího než by odpovídalo ztrátě odhadované v roce 2022 v případě zrušení vývoje Hopper. Podcenila tehdy Nvidia možnou poptávku, nebo by čínská poptávka - nebýt sankcí - byla podstatně nižší?