Co přinese Linux Mint 18
Připomeňme ale nejprve, o co v Mintu jde. Kromě toho, že má vlastní specifický způsob aktualizací rozdělený na úrovně podle bezpečnosti/důležitosti, jsou s Mintem úzce spjaty dva projekty desktopových prostředí: konzervativní MATE vycházející z GNOME 2.xx a technicky novější Cinnamon, který je vlastním dílem postaveným nad GTK+ v3 knihovnami. Oba desktopy letos přišly v nové verzi - MATE 1.14 a Cinnamon 3.0 - a právě tyto verze přinese Linux Mint 18.
Mint je také dlouhodobě nespokojen s tím, že aplikace, které používá a které pochází z GNOME 3.x, jsou stále divnější a divnější. V tom smyslu, že jak pokračuje integrace dříve systémových prvků přímo do okna aplikací (připomeňme, že GNOME touto cestou postupně de facto odstraňuje hlavní lišty oken aplikací a vylepšuje použitelnost pro dotykové ovládání), vypadají tyto aplikace stále divněji a divněji mimo samotné GNOME 3.x. Mint tak již nějakou dobu jede svoji iniciativu zvanou Xapps, jejímž cílem je vývoj mezidesktopově a mezidistribučně dobře použitelných aplikací. Prvními čtyřmi v Mintu 18 budou multimediální přehrávač postavený nad Totemem (Xplayer), textový editor založený na Pluma (Xed), prohlížeč obrázků založený na Eye of GNOME (Xviewer) a čtečka dokumentů založená na Atril (pod názvem Xreader). V Mintu 18 se tyto „Xaplikace“ stanou výchozími a nahradí Totem, Gedit, EoG, Evince, Atril a patrně i Ristretto.
V tuto chvíli je na tyto aktualizace připravován LMDE2 „Betsy“ (Linux Mint Debian Edition), všechny čtyři aplikace jsou dostupné v repozitářích Betsy.
Dojde také ke změně v postupu vydávání nové verze. Dosud to bývala sekvence 18 ISO obrazů (4 beta, 8 stabilních, 2 OEM a 4 bezkodekové) plus 5 separátních událostí (Beta, Cinnamon/MATE Stable, OEM/NoCodec, Upgrade path, Xfce/KDE).To byl strašně velký kotel práce, který ale není tak efektivní, jak by bylo potřeba. Kupříkladu výběr kodeku v procesu instalace. Do budoucna tak zmizí OEM a bezkodeková verze, místo toho, podobně jako u jiných distribucí, budou šířeny obrazy bez kodeků s tím, že bude podporována tradiční a OEM instalace. To zredukuje cyklus na 4 samostatné události a 12 ISO obrazů. Mutlimediální kodeky pak bude možné doinstalovat z položky v uvítací obrazovce, skrze hlavní menu či prostě během instalace systému.
Z hlediska vzhledu se objeví nové flat téma „Mint-Y“ (oba obrázky výše) založené na populárních tématech „Arc“ a „Moka“, ale stávající téma „Mint-X“ bude podporováno i nadále - systém tak ve výchozím nastavení po instalaci bude vypadat stejně jako Mint 17. Dále se spousta věcí řeší kolem podpory hidpi monitorů, kterou obsahuje nově i Firefox. Beta verze Mintu 18 se má objevit v červnu, u finální ještě není jasné, kdy vyjde.