Co se prosadit nepodařilo
Kapitoly článků
EFF však nevyhrála na všech frontách, přesněji neuspěla se všemi svými požadavky. Jeden z nich byl zmíněn v závěru předchozího odstavce a šlo právě o možnost libovolně převádět literární díla v elektronické podobě do jiných formátů pro jiné čtečky knih. Neprošlo např. prolamování DRM u streamovaných videí, kde poskytovatel zajistil přehrávače pouze pro omezený počet platforem, protože si prý uživatel může vybrat platformu jinou a jiného poskytovatele. Stejně tak – a nyní pozor – neprošlo prolomení CSS ochrany u DVD za účelem přehrávání, typicky na počítačích s linuxovým operačním systémem. Důvodem je skutečnost, že i pro Linux existují „CSS-kompatibilní“ přehrávače DVD a tak není důvod vytvářet takové, které by ochranu prolamovaly. Tohle se podle našeho názoru bude ještě řešit, protože drtivá většina DVD přehrávačů na Linuxu funguje právě na bázi obejití CSS, což si asi v Knihovně Kongresu neuvědomili.
Co také neprošlo, je prolamování ochran vyžadujících připojení k ověřovacímu nebo podobnému serveru poskytovatele v situaci, kdy se poskytovatel rozhodne činnost serveru ukončit a de-facto tak zazdí funkčnost zakoupeného produktu či obsahu. Jediný důvod, proč toto nebylo přijato, je, že žadatelé nebyli schopni doložit jediný příklad, kdy by se tak skutečně stalo, nebo nějakým způsobem prokázat dostatečnou pravděpodobnost, že by se tak mělo stát. Pravděpodobně se to tedy bude řešit znovu, až se tak stane. Sami ale víte, že někteří takovíto „ochránci svých děl“ slibují, že až servery vypnou, vydají „patch“ umožňující provoz díla i bez ověřovacího serveru. My se domníváme, že jedním z nejvážnějších případů bude ukončení provozu aktivačních a ověřovacích serverů poté, co na Windows XP definitivně skončí podpora. Microsoft může klidně aktivační servery vypnout a uživatel, který bude chtít provést reinstalaci svého starého počítače s Windows XP bude mít smůlu, protože se mu aktivace nepovede a na aktivační lince jej z důvodu ukončení podpory produktu pošlou na hlavní nádraží. Připomínáme, že tento měsíc skončila podpora pro Windows 2000, tento systém však žádnou takovou ochranu nemá. Mimochodem zkoušeli jsme, že např. ve Windows 98 dnes už ani nelze používat servery Windows Update. Neděláme si iluze, že aktivační a ověřovací servery pro Windows XP (a novější systémy) poběží věčně. Dovolení obejití takové ochrany je tedy jen otázkou času.
Odmítnuto bylo také prolamování ochrany na Blu-ray za účelem dosažení původní kvality při přenosu audio a video signálu nechráněnými cestami. S nepochopením se též setkala snaha prolamovat omezení u vysílání pořadů v digitální formě s nastaveným „broadcast“ příznakem, který by mohl znemožňovat nejen zaznamenávání vysílaného pořadu, ale třeba i „time-shifting“.
Na konec jsme si nechali jednu perličku, která nejspíše není přímo spojená se snahami EFF. Jde o povolení prolamování ochran za účelem získávání údajů při soudním vyšetřování. Ani toto neprošlo.