Computex 2009: AMD uvádí šestijádrové Opterony
Šestijádrové Xeony „Dunnington“ jsou stejně jako šestijádrové Opterony monolitickými čipy. Rozložení jader a cache se však značně liší, nehledě na fakt, že šestijádrový Opteron ještě obsahuje paměťový řadič. Šestijádrový Xeon navíc není postaven na mikroarchitektuře „Nehalem“, ale Intel Core (Nehalemový bude až osmijádrový Xeon „Nehalem-EX“, AMD coby odpověď slepí dva šestijádrové Opterony a postaví dvanáctijádrový „Magny-Cours“).
|
Na poměr velikostí nehleďte, zaručeně nesedí. Hned vysvětlíme, proč. Oba procesory jsou vyráběny 45nm výrobním procesem. Šestijádrový Xeon vznikl tak, že Intel vytvořil na jednom kousku křemíku málem čtyři procesory Core 2 Duo a k tomu trochu cache, jenže to „trochu“ bylo málo, a tak jedno z Core 2 Duo vyhodil a nahradil zbytkem cache. Výsledkem je procesor, kde jsou tři dvoujádra a každé takové dvoujádro sdílí 3 MB L2 cache, všechna pak mají k dispozici v nejvýkonnější variantě 16 MB L3 cache. Celkem je tedy na procesoru 25 MB L2+L3 cache.
Naproti tomu šestijádrový Opteron vznikl celkem jednoduše přidáním dvou jader ke čtyřjádrovému, opět v podobě monolitu. Výsledkem je procesor, kde každé jádro má svých vlastních 512 kB L2 cache, o něž se s žádným jiným nedělí, a všech šest jader sdílí 6 MB L3 cache. Dohromady je tedy na čipu „jen“ 9 MB L2+L3 cache, což je oproti šestijádrovému Xeonu hodně velký rozdíl.
Šestijádrové Xeony nemají paměťový řadič, o ty se stará na Intel platformě čipset a používají se FB-DIMM paměťové moduly. Naproti tomu šestijádrové Opterony paměťový řadič mají a jedná se stále ještě o DDR2 řadič (dvoukanálový). Tyto Opterony tak pasují do socketu F (1207) a je tedy možné jimi nahradit v serverech po aktualizaci BIOSu stávající čtyřjádrové Opterony (toutéž výhodou disponují i šestijádrové Xeony). Zatímco však šestijádrové Xeony jsou určeny do platformy pro čtyř a osmiprocesorové servery a podle toho jsou také náležitě drahé, šestijádrové Opterony jsou určeny do dvou až osmiprocesorových sestav, podle toho se dělí na modelové řady 2400 a 8400 a z toho vyplývá, že zejména modelová řada 2400 je značně levnější než u šestijádrových Xeonů. Intel však může šestijádrovým Opteronům konkurovat čtyřjádrovými „Nehalemovými“ Xeony, které se díky přítomnosti Hyper-Threadingu tváří jako osmijádrové a podporují už DDR3 paměti. Navíc zatímco šestijádrové Opterony mají pracovní frekvenci od 2,2 do 2,6 GHz, „Nehalemové“ čtyřjádrové Xeony začínají na 1,86 GHz a končí na 3,2 GHz, nehledě na Turbo Boost režim, díky němuž jsou ještě rychlejší.
Následuje seznam nových šestijádrových Opteronů:
|