Core i9-10900K: Výkon blízký Ryzen 9 3900X, spotřeba nad Ryzen 9 3950X
Redakce webu TecLab otestovala až 5,3GHz desetijádrový Core i9-10900K a srovnává ho v grafech s až 4,6GHz dvanáctijádrovým Ryzen 9 3900X a až 4,7GHz šestnáctijádrovým Ryzen 9 3950X. Spektrum testů je omezené a neodpovídá úplně typické skladbě v recenzích evropských a amerických webů. Nejde však o útržkovité údaje, jako v předchozích případech, ale o do jisté míry ucelený pohled na situaci.
více je lépe --- méně je lépe
více je lépe --- více je lépe
více je lépe --- více je lépe
více je lépe --- více je lépe
Testy Puget Bench nejsou u nás příliš známé. Používá je převážně společnost Puget Systems pro vlastní účely. Protože jde zčásti o testy v aplikacích, pro které dnes stačí i low-endové procesory, nejsou optimalizované pro procesory s vyšším počtem jader. Již mezi šestijádrovými a osmijádrovými modely jsou minimální rozdíly. Mezi osmijádrovými Ryzeny a 32jádrovými Threadrippery pak nejsou rozdíly žádné. Lze tudíž říct, že test efektivně nevyužije více než 8 jader. Rozdíl výkonu odráží rozdíl v taktovacích frekvencích.
Dosavadní výsledky se dají shrnout tak, že Core i9-10900K dokáže Ryzen 9 3900X dorovnat nebo překonat převážně v testech, které nezvládají využít všechna procesorová jádra. Pak se ke slovu dostává vyšší (až 5,3GHz) frekvence procesoru.
Podobná situace nastává ve starších procesorových testech 3D Marků, kde je problém se škálováním nad deset jader. V případě Time Spy Extreme dochází k limitaci až u vyššího počtu jader, takže nějaké výkonnostní rozdíly pozorovat můžeme.
Far Cry 5 --- GTA 5
Assassin’s Creed Odyssey --- Metro Exodus
Tomb Raider 9 --- Borderlands 3
Ve hrách se Core i9-10900K daří lépe, ale dávno to není situace jako v době Kaby Lake, kdy procesory Intelu nabízely až o desítky procent vyšší herní FPS. V Tomb Raider a Borderlands nelze mluvit o relevantním rozdílu, v Assassin’s Creed Odyssey a Metro Exodus Intel nějaký relevantní náskok má (cca 10 %), v GTA 5 má relevantní náskok AMD (~10 %) a ve Far Cry 5 sice Intel dosahuje vyšších FPS, ale pohybujeme se ve sféře vysoko nad 100 FPS, kdy rozdíly v FPS nepřinášejí rozdíl ve hratelnosti.
Poslední graf ukazuje test spotřeby. Bohužel vám neřeknu, jaká byla metodika. Zřejmé je jen, že jde o celkovou hodnotu: Sestava s procesorem Core i9-10900K měla spotřebu o 75 wattů vyšší než sestava s procesorem Ryzen 9 3900X. Test byl proveden s použitím vodního chladiče a autor testu v závěru uvádí, že nic slabšího k Core i9-10900K nedoporučuje.
Podrobnější testy po uplynutí NDA napoví víc, ale i tyto výsledky nám ukazují, jaká očekávání můžeme mít. Intel se Comet Lake rozhodl propagovat jako herní řešení, což je s ohledem na výsledky pochopitelné. Herní náskok je však nižší než u předchozích generací. V průměru uvedených šesti her je Core i9-10900K o 5 % rychlejší než Ryzen 9 3900X. Uživatelů, kteří v Comet Lake uvidí důvod k upgradu herní sestavy, bude podstatně méně než u předchozích generací (Core i7-7700K dosahovalo v průměru herních testů až 15 % FPS nad Ryzen 7 1800X a Core i7-8700K kolem 10 % nad Ryzen 7 2700X). Alespoň pokud je řeč o retail segmentu.
Situace bude tentokrát pro Intel obtížnější i o to, že je ve srovnání s Coffee Lake na hranici možností vzduchového chlazení a dále, že stojí de facto oproti bezmála rok starým produktů konkurence, která plánuje ve druhém pololetí nabídnout novinky vybavené kombinací o generaci novější architektury a půlgeneraci novějším výrobním procesem.
Tec Lab via VideoCardz