Core i9-14900K i ve hrách překonává 200 wattů
Když se reálná spotřeba procesorů začala rychle vzdalovat hodnotě TDP, ozývaly se hlasy, které tento trend v podstatě hájily argumentací spotřeby v „reálné“ zátěži. Nejprve, že nárůst energetických limitů může být uživateli jedno, neboť jsou dosahovány jen ve speciálních programech, jejichž jediným účelem je dohnat procesor k maximální spotřebě. Poté, když těchto limitů bylo dosahováno i v běžné kontinuální zátěži, se argumentace změnila a z „reálné“ zátěže se stala herní zátěž, protože v ní je zpravidla procesor limitován výkonem grafické karty, neběží naplno a spotřeba je nižší než v jiných typech zátěže.
Pravdou je, že ani tyto argumenty už tak dvě generace nejsou slyšet, protože je tomu právě ty dvě generace, co i ve hrách překonala reálná spotřeba hodnotu TDP. S generací procesorů Raptor Lake-refresh alias Core 14000 se však Intelu podařilo posunout o další krok dál: Spotřeba procesoru v náročnějších hrách překonává 200 wattů. V Cyberpunk 2077 bylo naměřeno 201 wattů, ve Starfield 208 wattů. Přitom původní Raptor Lake / Core 13000 se v obou titulech zvládal držet pod touto úrovní:
Ryzen 7 7800X3D, který v průměru nabízí stejný (podle některých recenzí i lepší) herní výkon, si v Cyberpunk vystačí se spotřebou ~4× nižší.
Ve Starfield je spotřeba Ryzen 7 7800X3D ~3,5× nižší.
V průměru deseti herních testů je spotřeba Core i9-14900K více než trojnásobná oproti Zen 4 s V-cache.
V kontextu i více než 200W spotřeby lze uznat, že označení Core i9-14900K „špičkový herní procesor“ je ve věci herního výkonu (tepelného) oprávněné.