ČRa: Pilotní provoz bezdrátové technologie pro IoT na standardu LoRa se osvědčil
V květnu tohoto roku oznámily České Radiokomunikace (dále ČRa), že podobně (seč autonomně) jako T-Mobile či Blue Cell Networks vstoupí na pole IoT. Zatímco však T-Mobile a Blue Cell Networks vsadily spíše na úzkopásmové technologie od SIGFOXu, které mohou instalovat na své standardní mobilní vysílače, což jim do začátku umožní ekonomický a především energetický úsporný přenos malých datových objemů na delší vzdálenosti, ČRa využívá technologie vycházející se standardu LoRa.
Hlavním důvodem této volby je dle ČRa flexibilita a svoboda - absence jakéhokoliv smluvního vztahu už v testovacím provozu. LoRa je totiž ve srovnání se SIGFOX uskupení hned několika firem a výrobců, což umožňuje individuální a flexibilní kombinaci jednotlivých komponent a součástí. SIGFOX je naproti tomu kompletní, předem dané řešení, což nebylo pro ČRa vyhovující.
LoRa tak ČRa nabízí větší volnost, v nabídce je tak hned několik kompatibilních vysílačů či čidel od více výrobců. ČRa například využívá sensory od firmy Semtech, které obsahují mimo řady detektorů (teplota, vlhkost, tlak, kouř aj.) i GPS. Data jsou posléze zpracovávána v cloudu.
Pilotní síť připravily ČRa pro RWE GasNet a Softlink s.r.o., kde snímají pomocí senzorů na infrastruktuře plynovodů RWE data pulsními čidly, které posléze odesílají radiovou sítí do cloudu ČRa, kde dochází k jejich zpracování a odesílání koncovým uživatelům. Hlavním cílem tohoto testování bylo ověřit spolehlivost technologie zejména v oblastech bez přímé viditelnosti na vysílací věž (v přímé viditelnosti jsou výsledky dobré), tedy v místech zastíněných vysokými budovami, údolích, ale i uvnitř budov a hlavně i pod úrovní terénu.
Dosavadní výsledky testů ukazují, že LoRa dává nadprůměrné výsledky i v dosahu „indoor“, tedy hluboko do nitra budov a podzemních částí. Kvalitu hodnot si ČRa pochvaluje i při velmi nízkém vysílacím výkonu, který zajímavě prodlužuje životnost baterií v senzorech.
„Ve výsledcích LoRa výrazně předčíme veškeré alternativní dostupné technologie, čímž se otevírá široké pole využití pro chytrou domácnost, chytré město, chytré měření, chytrou výrobu, apod. Internet věcí zásadně přispěje k zefektivnění celé řady lidských činností a povede ke zjednodušení každodenního života,“ říká Petr Sichrovský, obchodní ředitel ČRa.
Do konce tohoto roku tak plánuje ČRa první ostré komerční nasazení služby. Podle odhadů odborníků totiž bude už v roce 2020 celosvětově připojeno do internetu věcí několik set miliard zařízení, což představuje desítky zařízení na jednoho obyvatele planety. A to je samozřejmě velmi zajímavý komerční trh, ve kterém hodlají ČRa sehrát významnou roli.
TK