Creative uvádí X-Fi
Nejprve bude vhodné se zmínit o tom, že Sound Blaster X-Fi najdeme na trhu v několika různě oceněných variantách. Rovnou si je seřadíme v jednoduché tabulce od nejlevnější po nejdražší.
|
Sound Blaster X-Fi XtremeMusic
Jak se jednotlivé modely liší, na to se podíváme nyní. Základním modelem je tedy X-Fi XtremeMusic. Pomineme-li klasické povídačky o naprosto úžasném „Xtreme Fidelity“ zvuku, slibuje XtremeMusic takové zázraky, jako že zvuk v komprimovaném formátu MP3, WMA a podobně vylepší na úroveň skoro lepší než originální Audio CD, ze kterého by takové skladby mohly eventuelně pocházet. 24bitový „Crystalizer“ prý vylepší nízké a vysoké frekvence a dynamiku komprimovaného zvuku tak, že se v něm ztratí artefakty vzniklé kompresí.
Tedy, přiznám se, kdyby mi někdo řekl, že X-Fi vylepší dnešní běžná CD s ořezanými špičkami tak, že dopočítá, co by tam mělo být, tak mu uvěřím, ale takhle ... no, časem uslyšíme. V každém případě udávaný odstup signálu od šumu je 109 dB (pro srovnání: Audigy 4 Pro hovořila o 113 dB, Audigy 2 o 106 dB a jen pro zajímavost M-Audio Revolution 5.1 se zvukovým čipem VIA Envy24 uváděla taktéž 109 dB).
Další vlastností, kterou X-Fi nabídne, jsou CMSS-3D technologie. CMSS-3D Headphone expander např. způsobí to, že vám vůbec nebude připadat, že máte na hlavě sluchátka. Zvuk bude zkrátka přicházet jakoby z prostoru a posluchač by měl ve výsledku nabýt dojmu, že namísto sluchátek poslouchá super vysoce kvalitní prostorový reproduktorový systém. Marketingové oddělení Creative se zjevně nenudilo.
Sound Blaster X-Fi Platinum
Platinum varianta je prakticky shodná se základní XtremeMusic, nabízí však navíc něco, co znáte z dřívějších Creative zvukovek jako LiveDrive!. Pravděpodobně do 5,25palcové pozice v PC budete moci zamontovat panel s dalšími vstupy a výstupy. Chybět nebude infračervené dálkové ovládání, které nebude kontrolovat jen zvuk, ale i další součásti systému.
Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS
I firma Creative si vypůjčila nick snad nejznámějšího herního pařana současnosti Johnathana „Fatal1ty“ Wendela, aby tak nazvala svou druhou nejdražší zvukovou kartu. Přídavek FPS napovídá něco, o čem jsme již psali, tedy že by X-Fi urychlovala hry. Pravdou je, že Sound Blaster X-Fi Fatal1ty FPS zahrne oproti základní verzi 64 MB paměti, zde nazývané jako X-RAM (v jednom nejmenovaném seriálu se tvrdilo, že když je v názvu „X“, více se to prodává). Opět se vrací na scénu nápad začlenit nějakou tu paměť přímo na kartu a odlehčit tak sběrnici a procesoru při následném přehrávání zvuků ve hrách. Firma Creative tvrdí, že oproti (a nyní pozor) integrovaným zvukovkám na základní desce je počítač při práci se základní verzí X-Fi o 15 % rychlejší a s X-RAM jde rychlost ještě o kus dále. Stále je tu však oněch 109 dB odstupu signálu od šumu. I zde by měl být interní panel a dálkové ovládání, stejně, jako u modelu Platinum.
Sound Blaster X-Fi Elite Pro
X-Fi Elite Pro má v podstatě (skoro) všechno plus něco navíc. Panel již není interní, ale jde o externí modul, kde kromě vstupů a výstupů, mezi kterými nechybí ani třeba vysokoimpedanční vstup pro elektrickou kytaru, naleznete i ovládací knoflíky na X-Fi 24-bit Crystalizer, X-Fi CMSS-3D, 3DMIDI, a EAX. Dálkové ovládání je samozřejmostí, pochopitelně zde nalezneme i X-RAM. Oproti ostatním variantám má X-Fi Elite Pro lepší odstup signálu od šumu: 116 dB.
Srovnání se staršími modely
Na závěr si ještě ukážeme jednu veselou tabulku, ve které de-facto Creative Technology přiznává, jaké že byly zvukovky 24bitový Live! či Audigy oproti X-Fi nedokonalé (netvrdila náhodou Creative v době jejich uvedení, že jsou to snad skoro profesionální zvukovky?).
|