CSS je ochrana neúčinná, potvrdí to nejvyšší soud?
V kauze CSS má Finsko jistě prim, všechno tam před lety začalo, když patnáctiletý mladík Jon Lech Johansen tuto ochranu proboural. „Návod k použití“ našel v softwarovém přehrávači XingDVD, když hledal způsob, jak si DVD přehrát i v linuxu. Nyní by tam i celé slavné CSS mohlo také skončit. Tuto ochranu používají vydavatelé již na téměř všech DVD video plackách a stala se základem evropského autorského zákona přijatého, myslím, ve všech zemích unie, když do něj byla vpravena formulace „zákaz obcházení účinných ochran“, stojí na něm rovněž právě se rozjíždějící vypalování filmů v různých kioscích nebo přímo doma.
Věc se má totiž tak, že v květnu krajský soud v Helsinkách po odvolání se žalující strany zvrátil rozhodnutí nižší instance z loňského května. Ta v prvním projednávání uznala CSS za ochranu neúčinnou a obžalovaní aktivisté za tvorbu a distribuci produktů k obcházení ochrany proti kopírování si mohli oddychnout. Je pravděpodobné, že se obžalovaní nyní odvolají a celou záležitost tak bude ve Finsku řešit nejvyšší soud.
Tak co myslíte, zvítězí zdravý rozum, nebo mocná lobby? Každému je jistě jasné, že DVD s CSS dnes umí zkopírovat i malé dítě, tak jaká účinná ochrana, že? Jasné je ale také to, že když ve Finsku CSS prohlásí za neúčinnou ochranu, může se s ním jít celý Hollywood vycpat a my zase budeme moci o CSS programech psát jako o těch ostatních bez omezení.