Čtení knih
Kapitoly článků
Třídění obsahu
Cybook Gen3 samozřejmě po osazení paměťové karty pojme stovky knih a víceméně je jeho účelem, aby majitel tahal s sebou kompletní knihovnu. Jenže pak je procházení soubory poměrně peklo, takže nastupují možnosti třídění. Kromě zmiňované možnosti zobrazení 5, 10 a 20 souborů na jedné obrazovce, která ovlivňuje i množství zobrazených detailů o souborech, toho lze dělat poměrně dost:
Ze zobrazení lze skrýt všechny tři typy souborů, takže se pak můžete pohybovat jen vysloveně tím, čím chcete. Dále lze třídit nejen podle názvu, ale také dle dalších aspektů, mezi nimiž jistě bude vévodit dle cesty k souboru. Ideální zobrazení pokud máte mezi knihami adresářovou strukturu dle jmen autorů.
Volba písma
U souborů, které to umožňují (což není případ PDF, ale používaného formátu MobilPocket PRC), lze měnit použité písmo pro zobrazení.
My jsme v zařízení nalezli v základu tyto fonty, které jistě pokryjí většinu potřeb. Jsou uloženy v adresáři Fonts, kam si můžete nahrát libovolné fonty s příponou ttf. To jistě přijde na řadu, pokud kupříkladu rádi louskáte francouzské prokleté básníky v originále, nebo japonské a čínské klasiky. Na následujících obrázcích naleznete ukázku zobrazení téže stránky z ukázkové knihy Billa Clintona pomocí všech standardně dodávaných fontů.
Kromě toho lze samozřejmě měnit i velikost použitého fontu.
A to pěkně od doslova nečitelného pidipísma až po gigantickou velikost vhodnou i pro lidi se slabším zrakem.
Patřičně se pak samozřejmě mění počet stránek knihy.
A když už jsme u té velikosti fontu, podívejme se rovnou na náš testovací PDF export z OpenOffice, kde jsme vytvořili zkušební soubor, aby bylo vidět, jak si zařízení poradí s takovýmito dokumenty:
Na počátku videa můžete vidět, jak si Cybook poradil s naším testovacím html. Jednalo se o naši homepage uloženou na SD kartu. Dle Cyboooku to není korektní html a zkrátka to nezobrazil. Těžko říci, kde je chybka, ale s html obecně raději nepočítejte, jednodušší věci zvládne, ale náš celkem složitý web tabulkového designu doprovázený css zkrátka ne.
Zbytek videa prezentuje zobrazení textu, fotografie a tabulky. Kromě možnosti zobrazit na výšku lze přepnout zobrazení i na šířku, to platí i pro fotografie a další prc/pdf soubory.
Na videu také můžete vidět rozdíl mezi vypnutým a zapnutým refreshem celé obrazovky při přechodu na novou stránku. Pokud je refresh totiž vypnut, mění se pouze ty části obrazu, kde se mění stav displeje, což při přechodu přes pár stránek knihy zanese do textu pozůstatky artefaktů textu stránek předcházejících. Proto je velmi vhodné tento refresh celé obrazovky zapnout, při přechodu mezi stránkami pak displej projde „on-off“ přechodem kompletně. Nicméně ani tento refresh nedokáže z obrazu odstranit všechny drobné černé tečky a bíle skvrnky. Bohužel toto je průvodní jev technologie elektronického papíru a na mne osobně působí poměrně rušivě. Přeci jen pokud oblast, na kterou se soustředí váš zrak, projde ve zlomku vteřiny z bílé do černé a zpět do bílé, dostávají sítnice poněkud zabrat.
Mezi dalšími možnostmi si pak můžete zobrazit doprovodné informace a zejména učinit text tučným, což také zlepšuje třeba u základního fontu Georgia čitelnost.
I to pak má logicky vliv na počet stránek knihy.
Pomocí lookup mode lze přeskakovat mezi kapitolami v obsahu či vyhledávat slova ve slovníku.
Taktéž lze přímo skočit na některé číslo stránky v knize, byť zadávání je poněkud těžkopádné. Ostatně zařízení by slušeno více obslužných tlačítek, zejména s čislicemi 0 až 9, které by kromě zadávání čísel stran mohly sloužit i k rychlému výběru položek z menu, které se takto musejí procházet pouze pomocí „šipek“.
V souvislosti s možnostmi změny fontu, jeho velikosti a řezu však musíme upozornit na jeden nešvar. Tím je nerespektování pravidel českého pravopisu, resp. nezalamování předložek a dalších prvků spolu se slovy, ke kterým příslušejí. Často se tak dostanete do situace, kdy se kniha prostě poměrně špatně čte, protože předložky končí na konci řádku osamoceny. Otázkou však je, jak obtížná by byla implementace korekce a také zdali na vině nejsou prc soubory. Nicméně se jedná o knihy dodávané se zařízením, takže bychom čekali, že to bude vyladěno.
Ukažme si ještě zobrazení typického pdfka s datasheetem firmy Broadcom, které disponuje poměrně titěrným fontem. Na něm si současně můžete všimnout, že zobrazení otočené o 90° lze mít oběma směry tak, aby šel ovládací kříž při držení jednou rukou obsluhovat levákům i pravákům.
Ne vše však funguje u pdf souborů korektně. Některé odmítne zařízení zcela načíst. Zkoušeli jsme kupříkladu různé technické publikace v pdf o velikosti 250 MB, nebo pdf obsahující náročné exporty prezentací firmy AMD, takové a jim podobné jsou spolehlivými adepty buď na výtuh Cybooku, nebo suchou hlášku, že nelze načíst. Jedno takové poloúspěšné pdfko si ukažme v následujícím videu:
PDF se sice po velmi dlouhé době načte, ale jakmile se v něm dojde na komplikovanější stránku, zařízení se resetne. Práce s pdf je tedy víceméně ještě v plenkách, na jednoduché knihy stačí, ale složitější věci nemusí zvládnout.
Nejdrsnějším stavem je pak onen totální výtuh, kdy už je potřeba zmáčkout reset na zadní straně Cybooku. Poté se však zresetuje i nastavení refreshe displeje na standardní hodnotu a je třeba jej tedy znovu nastavit.
Pomalost reakcí, mechanické provedení
Na předchozích dvou videích mimochodem můžete vidět asi nejhorší negativní stránku zařízení, a to velmi pomalé reakce. U nich mi dovolte se zastavit.
Zařízení je všeobecně velmi pomalé. Pomalu načítá nové soubory (generuje náhledy), takže kupříkladu pokud máte zapnuto zobrazení 20 položek, tak generování 20 nových náhledů trvá zhruba 30 vteřin. Jenže po těch 30 vteřin nelze se zařízením vůbec pracovat, je třeba vyčkat dokončení operace. A pokud takto potřebujete projít seznamem 100 nových knih někam doprostřed, je to pomalu na uvaření kávy. Pravda, zas tak často se náhledy negenerují v takovémto množství, ale rušivé to je. Jakmile však jsou náhledy vygenerovány, je samozřejmě přesun mezi položkami rychlý, neboť se načítají jen tyto malé náhledy.
Pomalé načítání mnohých pdf souborů jsme již zmínili, dovolte mi to rozšířit o jednu myšlenku, které jste si mohli všimnou na obou videích. Mechanické provedení obslužného kříže kolem prostředního tlačítka je velmi špatné. Na stisk je třeba dle mého názoru vyvinout neadekvátně velkou sílu a ani pocit v prstu, že jste stiskli, doprovázený navíc slyšitelným cvaknutím, není zárukou, že skutečně došlo ke spojení kontaktů a stisknutí tlačítka.
Velmi často se vám tak může stávat, že zmáčknete tlačítko a najednou nevíte, jestli zařízení dlouze načítá, nebo vytuhlo, nebo jste sice cítili a slyšeli stisknutí, ale ke kontaktu v tlačítku nedošlo. Na indikaci v podobě LED v horní části přístroje se v tomto ohledu nedá stoprocentně spolehnout. Celé to tak je poměrně frustrující záležitost a nechápu, proč výrobce neosadil do tohoto kříže kontakty s alespoň stejným zdvihem, jaký má prostřední tlačítko.