Představení zařízení
Kapitoly článků
Bookeen prodává Cybook Gen3 ve dvou různých variantách. Samotné zařízení je shodné, ale „Deluxe“ varianta má navíc v balení kožené pouzdro, napájecí adaptér, náhradní akumulátor, 2GB SD kartu a špunty zakončené 2,5mm jackem. My jsme dostali na recenzi tuto vyšší verzi, ale samozřejmě tím recenzujeme automaticky i verzi nižší. Jinak pokud byste kupovali levnější variantu, příslušenství z Deluxe balíku lze následně dokoupit samostatně.
Zařízení dorazilo v celkem běžné krabici.
Uvnitř se nachází již vše potřebné, my jsme tam SD karet měli trochu více, asi novinářské balení, ale při dnešních směšných cenách 2GB SD karet je to vlastně celkem fuk (zejména s ohledem na velikosti knih, kterých se na 2GB kartu vejde klidně pár tisíc).
Kožené pouzdro je velmi kvalitní, umožňuje i ohnout vrchní část dospod, aby tak nepřekážela při čtení. Rozhodně pokud něco ospravedlňuje vyšší cenu Deluxe verze, pak je to právě toto pouzdro, bez kterého to snad ani není vhodné nosit.
Napájecí adaptér do zásuvky je zakončen USB konektorem, kam se zasouvá běžný propojovací USB kabel dodávaný se zařízením. Ano, celé se to dobíjí po USB a pokud nemáte Deluxe verzi s adaptérem do zásuvky, musíte dobíjet skrze počítač.
Protože samotný Cybook Gen3 stojí bezmála 10 000 Kč, naše instrukce od firmy zněly „nezkřivit tomu ani vlásek“. Žádné velké rozebírání tak nebylo možné, došlo by nenávratnému poškození zařízení (vše je do sebe poctivě zacvakáno a jištěno jedním šroubkem ukrytým pod samolepkou), takže vezměte zavděk alespoň touto jedinou fotografií, kterou se podařilo pořídit. Ale dost teorie a namlsávání, je čas to zapnout. Nejdříve si však udělejme představu o reálných rozměrech.
Specifikace
Zařízení je poměrně tenké, rozměry jsou 188×118×8,5 mm, hmotnost 174 g včetně 1 000mAh akumulátoru. U něj výrobce udává výdrž až 8 000 přečtených stran, za což vděčíme faktu, že e-ink nepotřebuje energii k udržení stavu, ale pouze ke změně. Stránky tedy můžete číst jak dlouho chcete, nic to nežere, pouze přechod na další stránku. My jsme se za celou dobu testování nesetkali s tím, že by nabití kleslo pod 100 %, což o pravdivosti slušně vypovídá.
Mezi otvory na těle jsou slot pro SD kartu (až 2 GB, ne SDHC), 2,5mm jack samice pro sluchátka a mini USB konektor. Displej má rozlišení 600×800, 166 dpi a umí zobrazit čtyři odstíny šedi (na fotografie tedy počítejte s razantním ditheringem, ale to je spíš doplňková funkce, stejně jako MP3 přehrávač). Tlačítky lze ovládat přístup k hudebním souborům, seznamu knih/obrázků/MP3, vyvolání menu, návrat o položku zpět.
Vše pohání 200MHz procesor Samsung S3C2410 ARM920T, ROM paměti je 8 MB, RAM rovných 16 MB, přímo v zařízení je pak základních 64 MB flash jako datové úložiště. Softwarovou stránku zastupuje specializovaná verze operačního systému Linux, výrobce uvádí pouze „Embedded Linux“. A zde mi dovolte první výtku, nikde u zařízení, ani na webu výrobce není k nalezení zdrojový kód tohoto operačního systému, takže v případě, že je uvnitř skutečně Linux, výrobce porušuje GNU/GPL licenci.
Zašli jsme tedy ke strýčku Googlovi, zapátrali v jeho archívu a zjistili následující: Ano, Cybook Gen3 skutečně porušuje nezveřejněním zdrojových kódů GNU/GPL licenci minimálně linuxového kernelu, možná i dalších utilit. Uživatelé, kteří si na toto u Bookeenu stěžovali, dostali odpověď, kterou jsme předem očekávali. Skutečným výrobcem základu zařízení je někdo jiný, nejmenovaný OEM dodavatel, Bookeen stojí pouze za „oplechováním“. Firma tak již dříve předala svému dodavateli, který vyvíjí hardwarovou i softwarovou stránku věci, požadavek na poskytnutí zdrojových kódů, ale prozatím to vypadá, alespoň dle webu Bookeen, že licence je stále porušována. Nebudeme si nic nalhávat, z pohledu koncového zákazníka je tím, kdo licenci porušuje, firma Bookeen, ne nějaký její dodavatel. Vcelku tak respektujeme postoj jednoho uživatele, který si jako kompenzaci za toto porušování licence stáhnul několik copyrightem chráněných knih z nelegálních zdrojů.
Mezi podporovanými formáty knih jsou MobilPocket PRC, PalmDoc, HTML, TXT, PDF, mezi obrázky JPG, GIF, PNG a dále pak MP3 skladby a TrueType písma (TTF).
Výrobce pak na svém webu uvádí, že start zařízení trvá 20 vteřin, my jsme naměřili přesně dvojnásobek, tedy 40 vteřin. Jednalo se o měření s 1GB SD kartou naplněnou několika desítkami souborů, start bez SD karty s několika knihami uloženými ve vnitřní paměti CyBooku trvá lehce přes 20 vteřin.
Po zapnutí se objeví seznam souborů, volit lze mezi zobrazením 5, 10 a 20, na obrázku vpravo dole vidíte zobrazení 20 souborů a současně ukázku čitelnosti na světle. Povšimněte si, že jakmile popisný text přeteče vyhrazenou oblast na displeji, je poslední znak nahrazen pomocí „É“, což jistě není košer. Dle vyjádření prodejce se však jedná o problém systémového fontu, který je do zařízení nahráván před expedicí a aktuální verze Cybooku by tento problém již mít neměly. Jinak vlevo dole je pak čitelnost pod úspornou zářivkou ekvivalentní 60W žárovce.