Závěr
Kapitoly článků
Tak a jsme v závěru. Zkusme si to nějak shrnout. Cybook Gen3 je první vlaštovkou. Jedná se o jedno z prvních velkých zařízení využívajících elektronický papír společnosti E Ink. Nese si tak sebou i veškeré neduhy zcela nové technologie. Obnova obrazu musí probíhat buď jeho kompletním překreslením, což působí velmi rušivě, nebo se uživatel musí smířit s arktefakty z předchozích zobrazení. Kontrast také není tak dobrý jako u běžného papíru, představa čtení z Cybooku v potemnělém autobuse za noční jízdy je poměrně složitá, těžko věřit, že by to zvládlo tolik očí v populaci jako běžnou papírovou knihu.
Tolik k technologii samotné. Daleko horší jsou však dle mého negativa samotného přístroje, která zjevně plynou ze snahy o co nejlevnější konstrukci. Zařízení je z poměrně měkkých plastů, rozlišení stisknutí čtyř hlavních ovládacích tlačítek je nepřesné a vede k frustraci, která je zapříčiněna i velice pomalými reakcemi přístroje. Toto vše jistě padá na bedra pomalého 200MHz ARM procesoru, malého množství 16 MB RAM paměti a nejspíše také ne zcela odladěného Linuxu, který to celé pohání.
Aktuální revize 1.0 ani nedokáže obsluhovat spodní boční tlačítko, které by mělo sloužit k mazání souborů, což je dle mého zjevný funkční nedostatek. Implementovaný MP3 přehrávač je zčásti nepoužitelný, neboť datové toky pod 112 kbps přehrává patřičně zrychleně. Navíc nejsou indikovány ani aspoň délky skladeb nebo pozice v nich, není možno seekovat atd.
Co se týče formátů knih, pak zde se dá říci, že podpora je dostatečná, opět však reálná implementace značně zaostává. Na řadě pdf souborů se zařízení buď resetuje, čímž dochází k opětovným 40vteřinovým restartům. Nebo na nich úplně vytuhne, následně je třeba stisknout reset a ručně znovu nastavit refresh stránky, který je nelogicky standardně vypnut. Stejně tak je nešťastné odlišené pojetí zobrazovaných informací u různých formátů knih, kde u pdf jsou vidět čísla stránek, zatímco u prc nikoli, byť by jistě nebyl problém je při změnách typu nebo velikosti písma vždy přečíslovat.
Z hlediska ergonomie ovládání se ještě vraťme k samotnému menu. Řada důležitých položek je schována až v menu druhé úrovně a mezi položkami se pohybuje oněmi nejednoznačně stisknutelnými kurzorovými tlačítky. Mohu se jen pozastavit nad tím, proč výrobce neosadil ještě alespoň tlačítka s číslicemi 0 až 9, které by mohly mít univerzální využití. Stejně tak si dokáži představit, že změna velikosti písma při čtení knihy by se dala realizovat přímo pomocí tlačítek + a - pro ovládání hlasitosti MP3, opět to však není realizováno. Další tlačítko mohlo realizovat přímou změnu typu písma, jiné zase třeba otočení zobrazení o 90°. Vzhledem k tomu, že na zahraničním trhu podobné produkty jsou takovýmito přídavnými tlačítky vybaveny (ostatně Sony, které jsme vám představili již před více než třemi lety, mělo dokonce QWERTY klávesnici), musím toto skutečně považovat za funkční negativum.
Dále se musím pozastavit nad velmi pomalým startem zařízení, který je reálně dvojnásobný oproti údaji udávanému výrobcem. Také načítání nových souborů umístěných do zařízení (ať již přímo do vnitřní paměti, nebo na SD kartu), tedy generování náhledů, je velmi pomalé a během tohoto procesu nelze s Cybookem jinak pracovat.
Pokud si to celé shrneme, tak Cybook je přístrojem nesoucím pomalý ARM procesor, minimum RAM, ROM a flash paměti, čtečku SD karet a specializovaný Linux. Tedy nic, co by neměly jiné přístroje již několik let a nic, co by vyčuhovalo z šedých mas. Jeho jedinou devizou je nová technologie elektronického papíru, která z něj činí na čtení publikací co do kvality a ergonomie lepší produkt než kupříkladu různá PDAčka.
V tuto chvíli však musíme připomenout, že samotný Cybook stojí téměř 10 000 Kč, námi recenzovaná Deluxe verze s příslušenstvím, které u jiných zařízení považujeme v dnešní době za zcela standardní, pak dokonce 12 600 Kč a to se nám jeví silně předraženě. Za třináct tisíc lze dnes koupit luxusní PDA/MDA, nebo miniaturní notebook, nemluvě o Asus Eee PC, po jehož koupi vám ještě několik tisíc zbude. Ano, sice nezískáte zařízení s gigantickou výdrží na jedno nabití akumulátoru, ale získáte co do funkcionality o několik řádů lepší produkt.
Na druhou stranu je Cybooku nutno přiznat jeden klad oproti PDA a podobným zařízením. Čtení z elektronického papíru je velmi příjemné a prosté únavy očí. Taktéž výdrž baterie je něco, co s představou notebooku/PDA jako čtečky knih nelze ani v nejmenším porovnávat, rozdíl je obrovský.
Nemůžeme se tedy zbavit dojmu, který je jistě opodstatněný, že v případě Cybook Gen3 platíte velkou částí ceny jistý punc exkluzivity nové technologie. Současně si dovolíme ještě připomenout, že elektronický papír je technologie poměrně nová a nelze tak dát ruku do ohně za to, jak dlouho vlastně vydrží pracovat bez menších či větších chyb zobrazení, zejména když pro kvalitní obraz je třeba při každém posuvu o stránku dál provést kompletní refresh celého obrazu.
Posledním negativem, které však nepadá na bedra samotného Cybooku, je podpora. Ano, zařízení dostanete na českém trhu se dvěma stovkami publikací, na které se již nevztahuje autorský copyright, ale to je asi tak všechno. Zapomeňte na to, že byste tak jako třeba v USA sedli k PC, prolezli webové obchody s knihami v zařízením podporovaných formátech a zakoupili, co chcete. Nic takového u nás prakticky nenajdete, existuje v podstatě pouze server palmknihy.cz, jehož knihy se nacházely na naší SD kartě. Moc tam toho ale není, kupříkladu mezi sci-fi je kromě pár českých věcí jen něco málo od Isaaca Asimova, většinou však jen nekompletní ukázky. Současně je v našich podmínkách problém s tím, že asi jen těžko seženete knižní novinky pro toto zařízení. Jediná cesta, která tedy v rámci snadného přístupu ke knihám zbývá, jsou temná zákoutí internetu, různé torrent vyhledávače, dc++ huby či servery specializující se na materiál uploadovaný na rapidshare a podobné služby. Je to velmi smutné, že i zde jsou lidé toužící po legálním nabývání knih víceméně bez možnosti, zatímco stahovači, kteří si na morálku nehrají, mají otevřené pole působnosti a přístup prakticky ke všemu, co svět v oblasti literatury všech žánrů nabízí.
|
A ještě mi dovolte jeden malý postřeh na závěr. Ať již bude osud elektronického papíru jakýkoli, některé se mu dle mého nepodaří nikdy. Kupříkladu když maminka leží večer s potomstvem v posteli a čte mu pohádky Boženy Němcové s pěknými klasickými ilustracemi třeba od Josefa Lady. Stejně tak nikdy s touto čtečkou nezažijete ten pocit, když otevřete novou knihu a dýchne na vás vůně tiskárny, kterou již tak důvěrně znáte. Jsou to sice jen drobnosti, ale i toto tvoří atmosféru čtení knih. A co teprve přehrabování se regály v antikvariátech a objevování dávno zapomenutých skvostů…
UPDATE 15.5.2008: Pokud jste právě dočetli tuto recenzi, rovnou přejděte na zprávičku o nové revizi Cybooku, která opravuje řadu chyb.
Poděkování
|
Cybook Gen3: ~9 800,- (vč. DPH)
Cybook Gen3 Deluxe: ~12 600,- (vč. DPH)