Čtyřjádrový Core 2 Extreme QX6800 - šance pro AMD Phenom FX?
Že je Core 2 Extreme QX6800 skutečně nadupaný procesor, to vám asi nemusíme říkat. Stejně tak asi víte, že je tvořen dvěma dvoujádrovými kousky křemíku pod jednou čepičkou, zatímco AMD Phenom FX (X4) má být nativně čtyřjádrový kousek.
Když si dáte na webu processorfinder.intel.com vyhledat čtyřjádrový Core 2 Extreme QX6800, dostanete se na stránku, kde se pochopitelně hovoří o spotřebě 130 W, ale není zmíněna platforma (PCG), jako u modelu QX6700, kde je s toutéž spotřebou uvedeno 05B (což se 130 W koresponduje). Zato se dočtete zajímavost: „These processors require ALCT thermal solutions.“ Na dotaz vyhledávači Intelu, co že to je ALCT, vyběhly dva výsledky, z nichž jeden vede přímo na dokument popisující termální charakteristiky Core 2 Extreme QX6800 a pak také „Intel Advanced Liquid Cooling Technology“. Jinými slovy Core 2 Quad QX6800 je potřeba chladit vodníkem, který Intel k procesoru v boxované verzi dodává (prodejnou variantu jsme ještě neviděli, ale jistý „prototyp“, tehdy ještě s pevnými trubicemi, předváděl Intel na letošním jarním IDF, podrobnosti mají kolegové z Hardware Secrets).
Zatím nevíme nic o tom, že by snad čtyřjádrové procesory AMD nutně potřebovaly něco tak účinného, jako je vodník. Uhádnout se to nedá ani z dokumentu sestaveného na bůhvíjakém základě redakcí DailyTech, protože u nejvýkonnějších Phenomů FX je u předpokládaného TDP uvedeno TBD. Každopádně dnes nejhladovější Athlony 64 FX řady FX-70 mají ve specifikaci u TDP 125 W a jak známe AMD, nebude chtít tuto hranici překračovat. V souvislosti s kdysi oznámeným patentem na chlazení 65nm procesorů Peltierovým článkem nás však napadá: že by opravdu chlazení 65nm procesorů nebyla až taková legrace (zejména když dáte pod jeden heatspreader dva takové čipy)?