Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Další změny

Windows XP
Po zhruba třech měsících se mi do rukou opět dostaly Windows XP, tentokráte build 2499, což je možné mylně považovat za Release Candidate 1 (dále jen RC1), skutečný RC1 je ale až build 2505. Celé na první pohled jeví jako hotový produkt - i když k pomyslné dokonalosti to má ještě daleko (a jak my, co moc nemáme Microsoft rádi, říkáme - k dokonalosti to bude mít vždycky hodně daleko :-) ). Pojďme se ale podívat, co se za ty tři měsíce změnilo a co nás již možná ve finální verzi čeká. Budu se přitom trochu držet původního obsahu článku, který na CD-R Serveru již vyšel a poukážu na změny, které jsem ve vypalování v XPčkách oproti předchozí verzi nalezl.

Kapitoly článků

Kopírování na CD a vzhled souborů na CD se nezměnil, nezměnilo se ani fyzické umístění těchto dočasných souborů. Přidána byla bublina, která se objeví dole v liště, když data odešlete na CD. Je docela protivná, protože když se zavře a data se stále kopírují na CD, objeví se za chvilku zase.

Bublina po nakopírování souborů na CD

Objevil jsem však něco, co možná fungovalo i v předchozím buildu, jenže jsem si toho nevšiml: Pokud jsou data odesílány na CD (čili kopírují se do nějaké té dočasné složky), nemusí se nutně fyzicky kopírovat a zabírat tak další místo. Přesně řečeno - data nebudou zkopírována, pokud budou splněny následující podmínky:

  • data, která chceme kopírovat na CD, jsou na stejném svazku, jako ona dočasná složka, kam se před vypálením ukládají (tedy ten svazek, kde je nainstalován systém)
  • svazek musí být ve formátu NTFS

Konkrétní typický příklad: Mám jen jeden pevný disk C: ve formátu NTFS. Na něm mám data, která chci vypálit na CD. Tato data odešlu na CD k vypálení. A když zkontroluji volné a obsazené místo na disku před odesláním a po odeslání, zjistím, že se nic nezměnilo (maximálně pár bajtíků). Co se tedy stalo? Že by nějací zástupci?

Někteří už jistě vědí, o co jde. Ano, jsou to skutečně jacísi zástupci, ale použití slova zástupce je v tomto případě dost sprosté. Daleko výstižnější je slovo link - přesněji řečeno hard link (něco jako pevný odkaz).

Pro ty, co nechápou, o co jde: NTFS podobně jako Linuxácké filesystémy podporuje vytváření těchto - nazvěme to pevných odkazů (nevím, jaký je oficiální překlad, ale pevný odkaz mi připadá dost výstižný). Pokud vezmu nějaký soubor a udělám pevný odkaz do jiné složky na tomtéž disku (přesněji na tomtéž svazku - oddílu - partišně - či jak chcete), bude se jeden a ten samý soubor vyskytovat ve dvou složkách. Bude tam umístěn opravdu jako soubor - nebude to žádný zástupce. A samozřejmě změny, které v něm provedete, se pochopitelně projeví i v tom původním - znovu opakuji - je to jeden a ten samý soubor, jen je vidět ze dvou míst - nebo i z více, pokud udělám těchto pevných odkazů víc. Pokud takový soubor na jednom místě smažu (a je úplně jedno, jestli původní nebo jiný), ostatní zůstanou - touto akcí se totiž smaže pouze pevný odkaz. Až když smažu poslední pevný odkaz, uvolní mi tento soubor místo na disku - smaže se. A právě této finty využívají XPčka, pokud jsou data k vypálení na tomtéž disku, jako systém.

Možná se někteří divíte, proč se tu nad tím tak rozplývám - ano, tuhle vlastnost mají už i Windows NT4 (a možná i dřívější, ale to nevím - dřívější NTčka jsem nikdy nepotkal - ale na NT4 to mám ozkoušené). Ovšem nikde v NTčkách (ani v dvoutisícovkách a ani v samotných XPčkách) jsem nenašel možnost, jak tohle využít. Prostě tam tahle vlastnost existuje stejně jako přiřazení práv na NTFS disku, ale tohle jsem nedokázal využít - než se objevil dnes můj velice oblíbený FAR Manager, který tuhle vlastnost na NTFS svazcích podporuje (i na síťových - a to i ve Win9x). Kromě kopírování a přesouvání umí také dělat tyto pevné odkazy. Je možné, že to umí i jiné souborové manažery, já za všechny jmenoval právě FARa.

Průvodce

Průvodce vypalováním je téměř stejný, stejně tak jeho možnosti. Nepovede se vám vypálit název delší, než 64 znaků, zapomeňte na overburning a 90-minutová média, zapomeňte na něco jiného, než Track-At-Once. Za povšimnutí stojí možnosti, které vám průvodce nabídne, když máte nevypálitelné soubory - např. delší, než oněch 64 znaků (to byl tento případ):

Průvodce vypálením CD - chyba

Tato hláška se pravděpodobně objeví při jakékoliv chybě, která může nastat po pokynu pálení dat na CD. Někdy jsou chybové hlášky obměněny (jako že se vám na CD data nevejdou apod.).

Pokud tedy na CD připravíme soubory, se kterými nebude mít vypalování problémy, započne se pálení stejným průvodcem, ve kterém jsou takové drobné změny, jako slůvko the před slovem data, Writing místo původního Recording a na konci je drobná změna, kde je krátké Closing disc... rozepsáno na dlouhé Performing final steps to make the CD ready to use... .

Je libo ještě jedno takové CD?

A takto nyní končí průvodce vypálením CD - tedy, po novu spíše Průvodce zapsáním na CD (což asi nebude to pravé ořechové a už jsem zvědav na oficiální překlad).

Drobná vylepšení

Oproti předchozím pokusům s buildem 2454 se konečně něco zlepšilo:

  • přísun dat do mechaniky je již velmi pravidelný (jako při vypalování s jinými vypalovacími softy), takže už bych se nebál, že by mi vypalování mohlo spadnout
  • čeština funguje i v názvu CD (Volume label) - použil jsem profláknuté ČEŘEŠŇYČKÝ (a pak že to vypálit nejde)
  • kapacita CD se počítá správně (CD už není bezedné) - alespoň po prvním pálení

Čeština v názvu CD a počítání kapacity

U té češtiny se trošičku zastavím Když jsem načetl image tohoto CD na pevný disk a prohlédnul jej pomocí CDmage (1.01.4), stejně, jako s buildem 2454, se české znaky zobrazovaly špatně (úplně stejně a to včetně volume labelu, což mi není úplně jasné - možná je chyba v CDmage, možná je chyba úplně jinde).

Drobné chybky

S tím počítáním kapacity to také není úplně dokonalé. Objevuje se zde známá chyba, kterou ale, jak někteří jistě víte, trpí i spousta jiných vypalovacích programů. Po připálení 60 MB souboru na CD systém ukrojil z celkové kapacity CD, špatně zobrazuje obsazené místo (podle velikosti poslední session) a pouze volné místo ukazuje správně (to jsou ty domalované červeně orámované údaje - ty jsou po druhém vypalování). Takže stále doteď nechápu, čeho je to chyba, že se obsazené místo zobrazuje jako velikost poslední session.

Víceméně náhodou jsem si všiml, že pokud chcete ta samá data vypálit na další CD, vytvoří se znovu image. To má jedno velké plus a jedno velké mínus. Tím velkým plus je to, že data můžete zapsat prakticky na libovolně zaplněné CD (které je ještě otevřené, samozřejmě). Nezáleží tedy na tom, na jaká CD chcete data rozkopírovávat. Můžete např zvolit poprvé prázdné CD, podruhé CD, kde již něco je, potřetí třebas CD, kde se již pálilo pětkrát, počtvrté zase třebas prázdné CD a tak dále. No, a tím velkým mínus, jak jistě tušíte, je právě to opakované vytváření obrazu CD, což při plném CD bude docela protivné (udělat ze 650 MB dat v podstatě stejně velký soubor - to chvíli trvá - obzvláště pokud máte jenom jeden pevný disk).

Pokud při rozkopírovávání těch samých dat na různá CD budete používat přepisovatelná média (CD-RW), může se vám stát, že budete chtít takové CD před vypálením smazat. V tom případě je dobré vědět, že CD nelze smazat, pokud ještě běží vypalovací průvodce, a to ani v případě, že nic nedělá, že jen třeba čeká na potvrzení od uživatele. To je trošku zásadní nevýhoda. Pokud totiž průvodce uzavřete (právě za účelem smazání CD), vymažou se vám ty dočasné soubory, které chcete vypálit, takže pak si je tam musíte znovu nahrát - zase mi to připadá nedomyšlené (ovšem může se to ve finální verzi Windows XP ještě změnit, i když už je to málo pravděpodobné). Já jsem to vyřešil jinak - pustil jsem si vedle toho známý freewareový program Exact Audio Copy a v něm jsem CD smazal. Pak nebyl problém vrátit se do průvodce a stisknout Next pro pálení na další CD.

Asi se nemá cenu rozepisovat znovu o podrobnostech, jak to funguje, protože princip zápisu je naprosto totožný, jako v kdysi vzpomínaném buildu 2454. Uložení dočasných dat se nezměnilo, vytváření image (obrazu CD) se nezměnilo (ani název souboru s obrazem), vypaluje se stále v Mode2, snad jen to, že po vypálení se dočasná data skutečně smažou (předtím se jen přesouvaly do koše, což byla opravdu chyba).

Kapitoly článků

WIFT "WIFT" WIFT

Bývalý dlouholetý redaktor internetového magazínu CDR-Server / Deep in IT, který se věnoval psaní článků o IT a souvisejících věcech téměř od založení CD-R serveru. Od roku 2014 už psaní článků fakticky pověsil na hřebík.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Vypalování CD ve Windows XP - podruhé

Pátek, 7 Červenec 2006 - 15:08 | Anonym | Upřímně, at je to jaký to je... kdo to dneska v...

Zobrazit diskusi