Vypalování CD ve Windows XP - podruhé
Kapitoly článků
Po zhruba třech měsících se mi do rukou opět dostaly Windows XP, tentokráte build 2499, což je možné mylně považovat za Release Candidate 1 (dále jen RC1), skutečný RC1 je ale až build 2505. Na CD se již vyskytují dokumentace, které hlásají cosi o RC1, takže se tento build (2499) skutečnému RC1 velmi přibližuje. Windows už nestartují jako Whistler (což je či byl kódový název pro Windows XP), ale již jako Windows XP (úvodní startovací obrazovka s logem je pěkně v černém, což má jednu velkou výhodu - úvodní logo má totiž velmi malou zobrazovací frekvenci (zpravidla 60 Hz), na což se při bílém pozadí na normálních monitorech nedá koukat). Vedle ikonek pro minimalizaci, maximalizaci a zavření u každého okna se již nevyskytuje odkaz Comments?. A vůbec se to celé na první pohled jeví jako hotový produkt - i když k pomyslné dokonalosti to má ještě daleko (a jak my, co moc nemáme Microsoft rádi, říkáme - k dokonalosti to bude mít vždycky hodně daleko :-) ).
Pojďme se ale podívat, co se za ty tři měsíce změnilo a co nás již možná ve finální verzi čeká. Budu se přitom trochu držet původního obsahu článku, který na CD-R Serveru již vyšel a poukážu na změny, které jsem ve vypalování v XPčkách oproti předchozí verzi nalezl:
Konfigurace
Konfigurace stroje, na kterém se to vše testovalo, zůstala naprosto stejná. Akorát systém se pochopitelně změnil na Windows XP Professional build 2499.
Vlastnosti rekordéru
První, co se změnilo, jsou popisky v záložce Recording ve vlastnostech vypalovací mechaniky. Nejzajímavější z toho je změna ze 700 MB na 1 GB maximálního prostoru pro image CD.
AutoPlay
Další změna s vypalováním moc nesouvisí, protože je to vlastnost, která byla nejspíše přidána do celého systému. Je to něco jako AUTORUN pro prázdné CD (a později zjistíte, že nejen pro prázdné). Zkrátka když vložíte prázdné CD, objeví se toto:
Asi by nebylo špatné, kdyby se daly případné nainstalované vypalovací programy do tohoto seznamu nějak přidat. Ovšem nepodařilo se mi přijít na to, jak by se to dalo udělat. Taky je možné, že případné vypalovací aplikace se budou muset samy nějak do tohoto seznamu přidat, pokud tam budou chtít být zviditelněny, ale to jsou všechno jenom spekulace. I když - v registru jde udělat ledascos :-)
Odesílání dat na CD
Data se již neodesílají do Writable CD, ale normálně do CD mechaniky, jako by to byla třeba ZIPka.
Pokud máte na CD již něco nahráno, objeví se místo CD Drive skutečný název CD (Volume Label).
Co Microsoft vede k takovýmto drobným změnám, jako je tato (a další), to by mě fakt zajímalo. Zatím se vesměs nic zásadního nezměnilo. A rovnou vám povím, že moc zásadních změn v tom vypalování opravdu není. Pojďte se ale podívat na další