Zajímavosti, zhodnocení a závěr
Kapitoly článků
AutoPlay prohledávač
Tenhle prohledávač mě docela zaujal - objeví se po vložení CD, pokud na něm není AutoRun - Windows si CD prohledají a evidentně odhadnou, o jaké CD se asi tak jedná (podle typu souborů) a nabídnou možnosti, co s takovým CD udělat. Těch 5 zelených kostiček uprostřed - to je indikátor, který velmi rychle při vyhledávání běhá zleva doprava (při snímání obrázku je tedy zrovna zachycen někde uprostřed).
80. minutová CD
U prázdného 80-minutového CD ukazuje systém ve vlastnostech mechaniky volnou kapacitu CD 702 MB (736 966 656 bajtů), což je v podstatě správně. A 90-minutové CD systém pochopitelně nerozpozná (tedy rozpozná - pouze jako 80-minutová).
Pokus o MultiMode CD
Při všech možných pokusech mě napadlo, co to asi udělá, když si vypálím CD v Mode1, nechám otevřenou další session a zkusím něco připálit v XPčkách. Takže jsem CDRWinem vytvořil CD ve formátu Mode1 s několika málo soubory, přikopíroval v XPčkách na CD další a dal vypálit. Celé vypálení proběhlo bez sebemenšího zaváhání. V jakém Mode to asi vypálilo, říkal jsem si. Určitě víte, že když máte CD v Mode1 a chcete připálit v nějakém programu data a zvolíte Mode2, že se vám to nepovede (a to samé naopak - k Mode2 nepřidáte Mode1). Tedy aspoň mě se to v žádném programu nepovedlo. Až přišly XPčka
Jak sami vidíte, vypalování v XPčkách si s tímhle problémem moc hlavu nedělalo. Naimportovala se první session a druhá se vypálila jako Mode2. A ke všemu mému překvapení ještě šly bez potíží číst jak nová, tak stará data. Zkoušel jsem dělat takovéto multimode CD v DiscJugglerovi a v CDRWinu - žádnému se nepodařilo něco takového udělat. XPčka to ale udělaly s takovým přehledem, že teď opravdu nevím, jestli je to normální nebo ne
Zhodnocení změn
Změny
- Ve vlastnostech rekordéru je uvedena maximální možná velikost image 1 GB (původně 700 MB).
- Označení vypalovačky, na kteru se data odesílají, je běžné, jako např. ZIPka či disketa (původně to bylo jen Writable CD).
- Po odeslání souborů na CD se ve spodní liště vpravo objeví ikonka s bublinou, která oznamuje, že máte připravená data k vypálení na CD.
- Ve vypalovacím průvodci jsou drobné změny, převážně v textech, popř. uspořádání textů, zaškrtávacích políček apod.
- Vypalování probíhá výrazně plynuleji
- Lze vypálit název CD (Volume label) s českými znaky (a ten je následně i čitelný).
- Bylo změněné (částečně vylepšené) počítání kapacity CD.
- Ani ne tak změna, jako nový postřeh: Pokud jsou data k vypálení na tomtéž svazku, jako systém (a svazek je NTFS), vytvářejí se místo kopírování pevné odkazy a data se fyzicky nekopírují a nevyžadují tak prakticky žádné místo na disku.
Závěr
Jak sami vidíte, těch zásadních změn je opravdu málo. Dle mého názoru velmi pozitivní změnou je především změna v plynulosti vypalování. Ostatní změny - především kosmetické - v podstatě asi ani nestojí za řeč, na vypalování nemají žádný vliv. Stále zde tedy budeme postrádat nastavení režimu vypalování (je možné jen TAO a to dokonce podle nalezené specifikace IMAPI (Imaging Mastering API) u Microsoftu), stále nelze vypalovat On-The-Fly (tedy bez vytváření obrazu CD), stále nelze podrobněji cokoliv nastavit, víc, než 64 znaků v souboru opět nevypálíme (to bude mrzet např. ty, kteří si stahují obsahy web-serverů, kde se delší názvy občas vyskytují). Pokud se podíváte v původním článku na seznam výhod a nevýhod, prakticky se dá řící, že ubyla jedna nevýhoda, kterou byla možnost nestability při vypalování. Na druhou stranu - nemohl jsem si nevšimnout nepochopitelného opakovaného zablokování vypalovačky - občas mi zničehonic nešlo vysunout CD - a to ani tlačítkem, ani příkazem Eject v průzkumníkovi, dokonce ani v CDRWinu a ani v EAC - jediný DiscJuggler dokázal CD vysunout. Ovšem to je spíš chyba, která bude pravděpodobně odstraněna, takže toho bych se ve finální verzi moc neobával. A jako plus lze přidat nalezenou vlastnost, kdy data k vypálení, která jsou na ttomtéž disku, jako systém, se nekopírují, ale vytvářejí se hard linky (pevné odkazy), takže nezabírají další místo na disku.
Závěrem lze tedy říci jediné: Princip vypalování ve Windows XP zůstal zachován. Jak tento způsob přijmou uživatelé - tak na to jsem upřímně zvědav. A jestli chcete znát můj názor - tak mě se tento způsob vypalování nelíbí - rozhodně to podle mě není ani ten nejmenší důvod, proč upgradovat na XPčka.
PS:
Microsoft na nás (a na vývojáře) připravuje docela bonbónek - již zmíněné rozhraní IMAPI. To by jen tak mimochodem do budoucna mělo počítat i s technologií DVD. A snad už v XPčkách se chystá něco jako CD-MRW (?), což by spolu s IMAPI modelem mělo prý podle Microsoftu nejlépe nahradit stávající disketové mechaniky. A konečně - Microsoft má takovou zvrácenou představu, že výrobci vypalovacích softů se chytnou IMAPI a budou na něm stavět své vypalovací programy (mno, já nevím - s omezením pro Track-At-Once Only už vidím, jak půjde takový soft na dračku ). Víc vám k tomu neřeknu - těšte se, jako já. Ne nadarmo se někdy XP označuje jako eXPerimentování s uživatelem :-).