Diit.cz - Novinky a informace o hardware, software a internetu

Databázový MS SQL Server – spolehlivá platforma pro vaše data a jejich zpracování

PR článek
Microsoft SQL Server 2008 logo
V průběhu let, kdy databázovým aplikacím vévodily „velké“ databáze, se společnosti Microsoft podařilo vychovat svůj databázový stroj do podoby silného a sebevědomého produktu, který se řadí do absolutní databázové špičky. Řada analytických společností uvádí (např. společnost Gartner), že se databáze od předních dodavatelů od sebe technologicky příliš neliší – Microsoft, Oracle i IBM nabízejí prostřednictvím vlastní databázové platformy víceméně všichni stejné funkcionality, rozdíl je pouze v jejich pojmenování, ve využitých technologiích a následně pak v takzvaných nadstandardech typu příznivé licencování, možnosti analytického zpracování dat, nejrůznější certifikace, apod.

Citace

„Except RAC, the big three database vendors – IBM, Microsoft, and Oracle – are about equal.“

Donald Feinberg – Gartner Analyst, E-week, January 9, 2009

Microsoft je se svým SQL Serverem v oblasti zabezpečení dokonce hodnocen nejvýše v rámci konkurence. Je to hlavně tím, že bezpečnost je nativní součástí licence databázového serveru, na rozdíl od ostatních hráčů, kde je nutné si za bezpečnostní aktualizace platit příslušnou podporu, případně dokupovat moduly, které databázi zabezpečí. Navíc do hry vstupuje lidský faktor – podle magazínu Computerworld až dvě třetiny správců konkurenčních databází neinstalují opravy zabezpečení právě z důvodu složitosti jejich instalace a možných rizik.

SQL Server spolu se sadou Microsoft Visual Studio poskytuje integrované vývojářské nástroje umožňující vývojářům pracovat v jediném prostředí pro klientské aplikace i aplikace na střední a datové vrstvě. SQL Server 2008 se posunul dále díky novým vývojářským funkcím. Organizace IDC dokonce prohlásila, že Microsoft je nejlepší aplikační technologická platforma.

SQL Server 2008 obsahuje také sadu pokročilých nástrojů pro správu, jako jsou Management Studio, Performance Studio, správa založená na zásadách a PowerShell. S výjimkou prostředí SQL Server PowerShell jsou tyto nástroje přístupné prostřednictvím standardizovaných známých rozhraní.

Microsoft je zároveň také jediným z velké trojky, kdo může svou platformu nazývat nejen databázovou, nýbrž analytickou, a to nejen z důvodu poskytování nástrojů pro BI v rámci licence, ale i s ohledem na silnou integraci s nejrozšířenější BI aplikací – Microsoft Excel, či díky vlastní specifické strategii demokratizace BI řešení. V současné době nemají ostatní poskytovatelé databází relevantní odpověď na řešení reportingových systémů, ad hoc datových analýz, nebo dataminingu při dodržení rozumného poměru cena/výkon. Vše potvrzuje fakt, že organizace IDC označuje Microsoft jako nejrychleji rostoucího výrobce nástrojů pro BI.

SQL Server nejenže dosahuje nižších licenčních nákladů ve srovnání s konkurenty, ale jeho vyšší zabezpečení, spolehlivost a produktivita nabízí současně vyšší návratnost investice. SQL Server 2008 navíc obsahuje funkce, které by například pro Oracle bylo nutné dodatečně zakoupit za mnohem vyšší cenu nad rámec základní licence. I to je důvod, proč Microsoft standardně vítězí v benchmarcích organizace TPC (Transaction Processing Performance Council) právě v poměru cena/výkon. Svou váhu má samozřejmě i to, že v době rozmachu multicore technologií (ať už od společnosti Intel nebo AMD) licencuje Microsoft narozdíl od největších konkurentů stále na fyzický socket bez ohledu na počet jader.

Navíc Microsoft přichází i s řešením databáze pro cloud – SQL Azure, které plně vyhovuje nárokům na vysoce bezpečné a dostupné úložiště dat s minimálními náklady na provoz.

Pro řešení na platformě Microsoft SQL Server se rozhodla celá řada společností, které svá řešení zaregistrovaly a otestovaly na portálu Microsoft Platform Ready. Díky tomu mohly využít dostupných technických, testovacích i marketingových zdrojů. V současnosti se jedná například o tyto společnosti a jejich řešení kompatibilní s nejnovější verzí Microsoft SQL Server 2008 R2:

Přehled společností a jejich aplikací dosavadně registrovaných na Microsoft Platform Ready a kompatibilních s Microsoft SQL Server 2008 R2
Název společnosti Aplikace   Název společnosti Aplikace
A && L soft, s.r.o. eCobra Kentico software, s.r.o. Kentico CMS for ASP.NET
ALC, spol. s r.o. ALVAO Asset Management Koncept Hradec Králové, s.r.o. Makléř (PMNET)
AVE Soft, s.r.o. Evolio - Advokátní kancelář KVADOS, a.s. VENTUS
Bussiness Partners for You, s.r.o. BP4UEshop NESS Czech s.r.o. NESS ProjectEye
CÍGLER SOFTWARE, a.s. Money S5 Nowire, s.r.o. Monitoring System
Compas automatizace, spol. s r.o. COMES OpenOne, a.s. OneSolution - OnePlace
Creditinfo Solutions, s.r.o. Creditbureau Solution a Decision Maker Slim,s.r.o. SlimOffice
Dalibor Horník Shop do Pohody Sprinx Systems, a.s. SprinxCRM
ecommerce.cz, a. s. eBet System STAPRO, s. r. o. StaproAKORD a StaproFONS
EUROPEAN BUSINESS ENTERPRISE PMS - Project Managment System TESCO SW, a.s. FaMa+ RE
GETMORE, s.r.o. Getmore HRM a Getmore System (GMS) The KITE, s.r.o. TKHS
GIST GIST Controlling webProgress Správce
J.K.R., spol. s r.o. BYZNYS …a celá řada dalších společností a jejich aplikací.
Tagy: 

Redakce CDR (Google+)

Redakci CDR.cz tvoří tým mladých žurnalistů, které spojuje společná láska k moderním technologiím. Milují chytré gadgety, vylepšováky a nejnovější zařízení všeho druhu.

více článků, blogů a informací o autorovi

Diskuse ke článku Databázový MS SQL Server – spolehlivá platforma pro vaše data a jejich zpracování

Pondělí, 29 Srpen 2016 - 11:01 | Dáda | Kdyby jste potřebovali nějaký informace o...
Pátek, 1 Duben 2011 - 09:08 | xvasek | Normálně dělám tady z těch PR zpráv Microsoftu i...
Pátek, 1 Duben 2011 - 00:31 | Tomáš Neuwirth | Jsem čekal, že když tenhle server prodali, bude...
Čtvrtek, 31 Březen 2011 - 23:06 | Lukáš Kohout | u zpravy je napsano ze jde o placene sdeleni... Z...
Čtvrtek, 31 Březen 2011 - 22:29 | ZdenekJi | To se docela divím, že jste u takového...

Zobrazit diskusi