Micron nedává poklesu cen DDR4 na úroveň DDR3 velkou naději
Když jsme vás v srpnu informovali o nástupu prvních DDR4 kitů pro osobní počítače (bez ECC), zmiňovali jsme, že zahraniční ceny některých konfigurací od některých výrobců jsou v přímém přepočtu dokonce levnější než adekvátní DDR3. Dalo se čekat, že jejich reálná cena po započtení přirážek a daní bude alespoň u těchto vybraných produktů na podobné úrovni nebo jen o málo dražší ve srovnání s adekvátními DDR3.
Situace se změnila a obzvlášť v České republice měla na ceny vliv celá řada faktorů. DDR3 začaly mírně zlevňovat, jenže to se v tuzemských cenících prakticky neprojevilo z důvodu zkaženého kurzu koruny (a vůbec celkového ekonomického vývoje ve světě). V případě DDR3 se slevy a vývoj kurzu prakticky vykryly. V srpnu jsme jako příklad uváděli, že 8 a 16 GB 2133MHz DDR3 pořídíte od 2200 a 4300 Kč, na čemž se po půl roce nezměnilo vůbec nic.
Mark Adams, Micron
Ceny DDR4, které žádné slevy neprovázely, se vlivem vývoje kurzu vyšplhaly skoro na úroveň, za níž bylo v létě možné pořídit serverové varianty (v případě lépe vybavených modulů, které byly dražší již v okamžiku uvedení, cena zůstala). Ve srovnání s DDR3 je 8GB 2133MHz balení o pětistovku (až šestistovku ;-) dražší; v případě 16 GB si připlatíte minimálně 1100-1200 Kč včetně daně. Mluvíme tak zhruba o čtvrtinovém příplatku za novější technologii u cenově nejdostupnějších modulů.
Podle prezidenta společnosti Micron, Marka Adamse, se v roce 2015 zřejmě v důsledku rostoucí poptávky po DDR4 (např. platforma pro Intel Skylake) navýší i objemy výroby, což povede k mírnému snižování průměrné prodejní ceny. Přesto by se v letošní sezóně ceny DDR4 neměly dostat pod úroveň DDR3. Co to znamená? Zvlášť pro segmenty, kde jde o poměr cena / výkon, budou DDR3 lepší volbou, protože budou i nadále nabízet výhodnější poměr cena/výkon. Předností DDR4 bude i nadále jen nižší spotřeba, která však v případě běžných konfigurací nepřinese výraznější rozdíl než na úrovni několika jednotek wattů.
CZC.cz (ceny), Kitguru