Ceny pamětí přes léto stoupnou až o 43 %
Důvody zdražení jsou u různých typů pamětí různé, ale k zásadním patří růst poptávky a omezení výroby starších typů pamětí, jejichž linky budou modernizovány a využity pro novější standardy. Níže uvedené čísla neberou v potaz importní cla USA (25 %), která se od 1. srpna 2025 promítnou jednak na cenách pamětí v USA a jednak na cenách produktů, které jsou v USA postaveny z pamětí vyrobených v Japonsku a Koreji (a následně distribuovány ve zbytku světa).
DDR5, dnes nejrozšířenější standard využívaný pro moduly operačních pamětí, v PC i serverových variantách podraží o 3-8 %. LPDDR5X, které se využívají v mobilech, tabletech, dražších noteboocích a některých mini-PC, zdraží o 5-10 %.
DDR4, sice stále poměrně prodávané, ale na nových platformách již téměř tři roky absentující, budou stát o 38-43 % více v PC variantách a o 28-33 % v serverovém provedení. Mobilní varianta, LPDDR4X, podraží o 23-28 %.
GDDR7, které na vyšších modelech grafických karet používá Nvidia a šušká se o tom, že by se mohly objevit i na nových modelech Radeonů od AMD, vyjdou výrobce karet až o 5 % dráž. GDDR6 postupně ztratí část své cenové výhody, neboť jejich cena stoupne o 28-33 %. Výrobní linky totiž přecházejí na GDDR7.
HBM paměti v důsledku vysoké poptávky po AI akcelerátorech budou dále zdražovat. Na jaře jejich cena stoupla o 5-10 %, přes léto se navýší o dalších 15-20 %. Hlavním důvodem je vyšší kapacita na akcelerátor s řadou Nvidia B300, která oproti předchozímu modelu stoupla ze 192 GB na 288 GB (obojí HBM3E).
Nadále tedy platí, že majitelé DDR4 sestav, kteří uvažují o upgradu pamětí, by měli pospíšit, neboť levnější tyto paměti již nebudou a naopak ty, které se během léta vyrobí, již mohou být o desítky procent dražší. Rovněž o grafických kartách se proslýchá, že jejich cena bude v první polovině sice klesat, ale s předškolní sezónou a následnými předvánočními prodeji z důvodu rostoucí poptávky (krom vyšších cen pamětí) podraží.