Digitální regulátor napětí sníží spotřebu Raptor Lake
Celá historie se táhne někam před rok 2012, kdy se Intel při vývoji generace Haswell rozhodl přesunout regulátor napětí ze základní desky do procesoru. Tehdy se to zdůvodňovalo snahou zjednodušit základní desky a snížit jejich výrobní náklady (v době, kdy vývoj Haswellu začal, ještě samotný Intel desky vyráběl). Regulátor napětí má sám o sobě určitou spotřebu, takže jeho přesun do procesoru zvyšuje TDP procesu (byť snižuje spotřebu desky).
S vývojem generace Skylake se Intel rozhodl od tohoto řešení ustoupit a vrátil regulátor z procesoru zpět do desky. Proslýchalo se, že důvodem je právě TDP procesoru, které s každou další generací (od Ivy Bridge) rostlo a Intel nejspíš nechtěl, aby příliš přelezlo 90 wattů. Na druhé straně několik let poté, s vydáním HEDT / serverového Skylake-X se regulátor do těchto velkých procesorů opět vrátil. Již v roce 2015 se objevila informace, že do desktopových procesorů se regulátor opět vrátí s generací Ice Lake, ale ty nakonec - pro nepovedený 10nm proces, který nezvládal taktovací frekvence obvyklé pro desktop - nebyly vydány.
Když už cestování regulátoru trvalo pět let, dovolil jsem si (v roce 2017) situaci nazvat telenovelou. Asi to nebyla přehnaná nadsázka - od prvních zpráv o Skylake-X uteklo téměř dalších pět let a malý cestovatel je zpět na scéně. Současné události se mají vázat k patentu z ledna 2020, který popisuje tzv. Digital Linear Voltage Regulator (DLVR). Ten nenahrazuje standardní regulátor, ale spíše jej doplňuje. Jeho cílem je zvýšení efektivity a přesnosti regulace napětí, která se zvlášť při nižších a středních proudech projevuje nižší celkovou spotřebou.
Podle grafu Intelu má při proudech do 40 A umožnit snížení napětí kolem 160 mV, což se má při (právě) 40 A projevit až o 25 % nižší spotřebou. Intel dále upozorňuje, že ušetřenou energii lze využít i pro zvýšení výkonu (=taktů) o ~7 %. Informace o novém regulátoru korespondují s (již) v březnu uniklou roadmapou Intelu, kde u generace Raptor Lake vidíme poznámku „New DLVR Power Delivery“.
Až sem je vše hezky jednoznačné. Nyní nejasnosti. Text patentu v kontextu DLVR hovoří o doplnění malého levného kousku křemíku na základní desku, ovšem schéma jej maluje na SoC (tedy na úroveň pouzdra procesoru).
Ač se může z uživatelského hlediska jevit, že je vcelku vedlejší, kde se DLVR usadí, může to nakonec být docela podstatné. Může to totiž ovlivnit, nakolik bude generace Raptor Lake kompatibilní se současnými deskami (řada 600) vyvinutými pro Alder Lake. Konkrétně zda Raptor Lake při osazení do současných desek bude požívat výhod DLVR (=nižší spotřeby, vyššího výkonu, vyšší energetické efektivity) nebo nikoli. Druhá nejasnost se týká faktu, zda bude DLVR vůbec v desktopu k dispozici. Ačkoli neoficiální zdroje hovoří o desktopových deskách, oficiální uniklá roadmapa zmiňuje DLVR pouze v mobilním chlívečku (nahoře, nikoli dole). Zda to chápat tak, že v desktopu nebude DLVR přítomen, nebo bude, jen chtěl Intel uvedením v notebookovém chlívečku zdůraznit větší přínos v mobilním segmentu, je zatím nejasné.
Každopádně jde o další novinku generace Raptor Lake oproti Alder Lake. Můžeme si je shrnout:
- vylepšená velká jádra (počet 8 zůstává) Raptor Cove, která se patrně liší změnami v cache, které přinášejí určitý nárůst IPC
- dvojnásobný počet (16) malých jader Gracemont
- podpora rychlých pamětí LPDDR5X (v noteboocích)
- podpora rychlejších pamětí (DDR5-4800 -> DDR5-5600)
- digitální regulátor napětí DLVR (přinejmenším v noteboocích)
Podle informací redakce webu VideoCardz bude využití některých vylepšení podmíněno použitím nových desek s čipsety řady 700.